| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prezydent ma czas do 9 sierpnia

Prezydent ma czas do 9 sierpnia

Prezydent ma czas na podpisanie tzw. ustawy antylichwiarskiej do 9 sierpnia. Posłowie popierający nowelizację obawiają się, że jeśli głowa państwa zawetuje ustawę - zrobi to po ostatnim posiedzeniu Sejmu. A wtedy nie będzie już możliwości odrzucenia prezydenckiego weta.

W Sejmie odbyła się konferencja pt. „Parlament przyjął ustawę antylichwiarską – co dalej?” zorganizowana przez posłów SLD i PiS – wnioskodawców tej nowelizacji.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Senat przyjął ustawę bez poprawek i obecnie czeka ona na podpis prezydenta. Nowe rozwiązania wzbudzały liczne kontrowersje od początku prac legislacyjnych. Ostatecznie przewidują wprowadzenie maksymalnych odsetek, które dla wszystkich czynności prawnych nie mogłyby w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (czyli obecnie 26 proc.). Maksymalne odsetki dotyczą więc całego rynku – również kredytów bankowych, obligacji i umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami.

Dzisiaj na pierwszy plan wysuwa się dyskusja, czy i kiedy prezydent podpisze ustawę. Jeśli zawetuje ją i zrobi to przed ostatnim posiedzeniem Sejmu (które odbędzie się od 26 do 29 lipca), wówczas Sejm może jeszcze zdążyć z głosowaniem nad wetem. Do odrzucenia prezydenckiego weta konieczna jest większość 3/5 głosów.

– Prezydent może zawetować ustawę, działając w dobrej i złej wierze – mówi poseł Artur Zawisza (PiS) – jeśli zawetuje ustawę po 29 lipca, kiedy Sejm nie będzie mógł już odrzucić weta, będzie to działanie w złej wierze. Nie przemawiają do nas argumenty doradcy prezydenta prof. Witolda Orłowskiego, który twierdzi, że zapisy przeciwdziałające lichwie powinna regulować ustawa o upadłości konsumenckiej. Przecież tej ustawy wciąż nie ma – dodaje A. Zawisza.


Ewa Usowicz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK