| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Prezydent ma czas do 9 sierpnia

Prezydent ma czas do 9 sierpnia

Prezydent ma czas na podpisanie tzw. ustawy antylichwiarskiej do 9 sierpnia. Posłowie popierający nowelizację obawiają się, że jeśli głowa państwa zawetuje ustawę - zrobi to po ostatnim posiedzeniu Sejmu. A wtedy nie będzie już możliwości odrzucenia prezydenckiego weta.

W Sejmie odbyła się konferencja pt. „Parlament przyjął ustawę antylichwiarską – co dalej?” zorganizowana przez posłów SLD i PiS – wnioskodawców tej nowelizacji.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Senat przyjął ustawę bez poprawek i obecnie czeka ona na podpis prezydenta. Nowe rozwiązania wzbudzały liczne kontrowersje od początku prac legislacyjnych. Ostatecznie przewidują wprowadzenie maksymalnych odsetek, które dla wszystkich czynności prawnych nie mogłyby w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP (czyli obecnie 26 proc.). Maksymalne odsetki dotyczą więc całego rynku – również kredytów bankowych, obligacji i umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcami.

Dzisiaj na pierwszy plan wysuwa się dyskusja, czy i kiedy prezydent podpisze ustawę. Jeśli zawetuje ją i zrobi to przed ostatnim posiedzeniem Sejmu (które odbędzie się od 26 do 29 lipca), wówczas Sejm może jeszcze zdążyć z głosowaniem nad wetem. Do odrzucenia prezydenckiego weta konieczna jest większość 3/5 głosów.

– Prezydent może zawetować ustawę, działając w dobrej i złej wierze – mówi poseł Artur Zawisza (PiS) – jeśli zawetuje ustawę po 29 lipca, kiedy Sejm nie będzie mógł już odrzucić weta, będzie to działanie w złej wierze. Nie przemawiają do nas argumenty doradcy prezydenta prof. Witolda Orłowskiego, który twierdzi, że zapisy przeciwdziałające lichwie powinna regulować ustawa o upadłości konsumenckiej. Przecież tej ustawy wciąż nie ma – dodaje A. Zawisza.


Ewa Usowicz
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK