| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Coraz bliżej ścisłej czołówki

Coraz bliżej ścisłej czołówki

Chiny, zamiast zwolnić, nieoczekiwanie przyspieszyły. Od ośmiu kwartałów gospodarka tego państwa notuje ponad 9-proc. dynamikę wzrostu produktu krajowego brutto, a w okresie kwiecień-czerwiec 2005 r. PKB zwiększył się o 9,5 proc.

Chińska gospodarka wykazuje niezwykłą siłę, i to wbrew staraniom rządu dążącego do jej schłodzenia. Wielu ekonomistów wskazujących na spadające zapotrzebowanie na ropę naftową, stal oraz taniejące nieruchomości w drugim kwartale i w całym roku spodziewało się umiarkowanego spadku tempa wzrostu, tymczasem okazało się, że PKB nadal powiększa się w imponującym tempie, głównie dzięki dużemu eksportowi.

Ważnym czynnikiem decydującym o tempie wzrostu gospodarki okazały się zwłaszcza popierane przez rząd inwestycje w energetyce (+35,9 proc.), kopalnictwie (+81,7 proc.), transporcie kolejowym (+48 proc.) i innych branżach. Władze starają się zapobiec przeinwestowaniu i twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą. Szczególnie zależy im na schłodzeniu koniunktury w nieruchomościach, przemyśle stalowym i cementowym. Wczoraj ogłoszono, że zagraniczne firmy stalowe nie będą mogły kupować pakietów kontrolnych w lokalnych przedsiębiorstwach hutniczych, a małe zanieczyszczające środowisko stalownie zostaną zamknięte.

W pierwszym półroczu nadwyżka w wymianie handlowej z zagranicą wyniosła 39,6 mld USD, wobec 32 mld USD w całym 2004 r. Jeśli obecne tendencje utrzymają się, w 2005 r. nadwyżka może zwiększyć się do ok. 100 mld USD.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK