| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Coraz bliżej ścisłej czołówki

Coraz bliżej ścisłej czołówki

Chiny, zamiast zwolnić, nieoczekiwanie przyspieszyły. Od ośmiu kwartałów gospodarka tego państwa notuje ponad 9-proc. dynamikę wzrostu produktu krajowego brutto, a w okresie kwiecień-czerwiec 2005 r. PKB zwiększył się o 9,5 proc.

Chińska gospodarka wykazuje niezwykłą siłę, i to wbrew staraniom rządu dążącego do jej schłodzenia. Wielu ekonomistów wskazujących na spadające zapotrzebowanie na ropę naftową, stal oraz taniejące nieruchomości w drugim kwartale i w całym roku spodziewało się umiarkowanego spadku tempa wzrostu, tymczasem okazało się, że PKB nadal powiększa się w imponującym tempie, głównie dzięki dużemu eksportowi.

Ważnym czynnikiem decydującym o tempie wzrostu gospodarki okazały się zwłaszcza popierane przez rząd inwestycje w energetyce (+35,9 proc.), kopalnictwie (+81,7 proc.), transporcie kolejowym (+48 proc.) i innych branżach. Władze starają się zapobiec przeinwestowaniu i twierdzą, że sytuacja jest pod kontrolą. Szczególnie zależy im na schłodzeniu koniunktury w nieruchomościach, przemyśle stalowym i cementowym. Wczoraj ogłoszono, że zagraniczne firmy stalowe nie będą mogły kupować pakietów kontrolnych w lokalnych przedsiębiorstwach hutniczych, a małe zanieczyszczające środowisko stalownie zostaną zamknięte.

W pierwszym półroczu nadwyżka w wymianie handlowej z zagranicą wyniosła 39,6 mld USD, wobec 32 mld USD w całym 2004 r. Jeśli obecne tendencje utrzymają się, w 2005 r. nadwyżka może zwiększyć się do ok. 100 mld USD.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK