| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Skorzystaliby nieuczciwi przedsiębiorcy

Skorzystaliby nieuczciwi przedsiębiorcy

Miał pomóc bezrobotnym i wykluczonym, a skorzystaliby na nim nieuczciwi przedsiębiorcy. Dlatego Sejm, jak dowiedziała się „GP”, nie przyjmie na ostatnim posiedzeniu w tej kadencji kontrowersyjnego projektu ustawy o spółdzielniach socjalnych. Wymaga o­n bowiem gruntownej przebudowy.

Projekt przewiduje, że bezrobotni, bezdomni, osoby wykluczone, byli przestępcy, narkomani czy alkoholicy, którzy założą działalność gospodarczą w formie spółdzielni socjalnej, będą mogli liczyć na zwolnienie z opłacania składek i podatków. Co więcej, spółdzielniom zostałby automatycznie nadany status organizacji pożytku publicznego, dzięki czemu miałyby one prawo do 1 proc. dochodu przekazywanego na nie przez podatników. Dzięki zarejestrowaniu tej szczególnej formy gospodarowania, jaką byłaby na mocy projektowanej ustawy spółdzielnia, osoby ją prowadzące nie musiałyby również ponosić różnego rodzaju opłat wymaganych do jej zarejestrowania m.in. w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Z „dobrodziejstw” projektu, jak podkreśla Sejmowe Biuro Studiów i Ekspertyz w stanowisku dostarczonym właśnie posłom sejmowej Komisji Gospodarki, nie skorzystają jego adresaci. Po przywileje sięgną natomiast chętnie osoby, do których nie są one skierowane. Nietrudno bowiem będzie zarejestrować się jako osoba bezrobotna nawet dobrze prosperującemu przedsiębiorcy. Takie obawy potwierdza też Krajowa Izba Gospodarcza, w opinii której proponowane przez rząd regulacje lakonicznie mówiące o tym, że założycielami spółdzielni mogą być m.in. osoby bezrobotne, stwarzają pole do nadużyć. By ich uniknąć, należałoby uściślić, że uprawnienia przysługiwałyby tylko osobom długotrwale bezrobotnym.

To jednak nie koniec wątpliwości. – Projekt zakłada wprawdzie przyznanie osobom prowadzącym spółdzielnie wiele ulg, jednak nie upraszcza procedur związanych z ich założeniem – podkreśla Mariusz Turski ze Studenckiego Forum BCC. A, jak dodaje, już choćby rejestracja takiego podmiotu w KRS wymaga złożenia wielu formularzy. Na osobach prowadzących spółdzielnię ciążyłyby ponadto liczne obowiązki wynikające z ustawy o rachunkowości oraz z przyznania jej statusu organizacji pożytku publicznego (m.in. złożenie kosztownego rocznego sprawozdania finansowego w KRS). To z kolei, w opinii SF BCC, wymagałoby ponoszenia wysokich miesięcznych wydatków, co raczej nie zachęcałoby np. bezdomnych, narkomanów czy alkoholików do podjęcia działalności.

Izabela Rakowska-Boroń

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK