| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Trybunał Konstytucyjny o ustawie Prawo spółdzielcze

Trybunał Konstytucyjny o ustawie Prawo spółdzielcze

Przepisy ustawy Prawo spółdzielcze, które zobowiązują członków spółdzielni mieszkaniowych do dopłat na pokrycie rzeczywistych kosztów budowy lokalu, mimo że wcześniej zapłacili już wkład budowlany, są zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał rozpatrzył skargę konstytucyjną Elżbiety H., dotyczącą zwiększenia kosztów budowy mieszkania spółdzielczego. Według skarżącej, jej umowa ze spółdzielnią określała ostateczną wysokość wkładu budowlanego. Mimo to, po wybudowaniu lokalu spółdzielnia nakazała jej dopłatę.Zdaniem skarżącej, przepisy te ograniczają prawa nabywcy do lokalu i naruszają konstytucyjną zasadę równej ochrony praw majątkowych. Sędziowie nie podzielili jednak jej zarzutów.Zgodnie z wyrokiem, członek spółdzielni musi pokryć różnicę między wniesionym wcześniej wkładem budowlanym, a całkowitymi kosztami budowy jego lokalu. Jeśli tego nie zrobi, przypadającymi na niego kosztami zostają obciążeni inni członkowi spółdzielni, a to prowadziłoby do nierówności wobec prawa.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »