| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nowelizacja niczego istotnego nie wnosi

Nowelizacja niczego istotnego nie wnosi

Decydującą rolę w kształtowaniu gospodarki odpadami powinien odgrywać samorząd terytorialny, w tym gminy, a nie prywatne firmy zajmujące się wywozem odpadów - mówi Tomasz Uciński, prezes Krajowej Izby Gospodarki Odpadami. Tymczasem ostatnia nowelizacja ustawy o odpadach niczego w tym zakresie nie zmienia.

Przypomnijmy, że 8 lipca br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. utrzymanie dotychczasowej zasady, że za pozbywanie się śmieci odpowiadają właściciele nieruchomości, którzy obowiązani są do dokumentowania tego faktu w formie umowy korzystania z usług przedsiębiorstw zajmujących się wywozem śmieci.

Do obowiązkowych zadań własnych gmin w zakresie gospodarki odpadami ma należeć m.in. zapewnianie objęcia wszystkich mieszkańców gminy zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych, zapewnianie warunków funkcjonowania systemu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Także zapewnienie warunków do budowy, utrzymania i eksploatacji instalacji i urządzeń do odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych przez przedsiębiorców.

Gmina regulować będzie gospodarkę odpadami na swoim terenie za pomocą: planów gospodarowania, regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy oraz zezwolenia na prowadzenie działalności przez przedsiębiorstwa oczyszczania.

W zezwoleniu na prowadzenie działalności w zakresie zbierania lub transportu odpadów wyszczególnione ma być m.in. oznaczenie obszaru prowadzenia działalności – w przypadku transportu odpadów lub miejsca prowadzenia działalności – w przypadku zbierania odpadów.


Według Tomasza Ucińskiego – prezesa Krajowej Izby Gospodarki Odpadami – w Polsce to firmy prywatne (stanowiące 40 proc. wszystkich firm działających w tym sektorze) decydują o kształcie gospodarki odpadami. Tymczasem zaletą nadzoru samorządu terytorialnego nad gospodarką odpadami jest możliwość uzyskania środków unijnych. – Nie uważamy, że odpadami powinny zarządzać tylko gminne zakłady komunalne – dodaje T. Uciński. –

Nowelizacja niczego istotnego nie wnosi. W zakresie gospodarki odpadami – tak jak ma to miejsce w krajach starej Unii – decydującą rolę powinna odgrywać gmina i związki komunalne – konkluduje T. Uciński.
Senat rozpatrzy nowelizację omawianych ustaw na posiedzeniu rozpoczynającym się dzisiaj.

Aneta Mościcka


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Juszczuk

Coach

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK