| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; dotyczy o­na nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, zabudowane garażami lub przeznaczone pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych.

Ustawa zakłada, że prawo do przekształcenia ma przysługiwać tym, którzy będą użytkownikami nieruchomości w dniu wejścia w życie ustawy, i ich następcom prawnym. Przepisy te zmierzają do zrównania uprawnień do przekształcenia, właścicieli mieszkań w budynkach spółdzielczych i właścicieli mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych.Jeden z przepisów wprowadza zasadę odpłatności za przekształcenie. Odpłatność ma być oparta na wartości rynkowej nieruchomości. Równocześnie projekt stwarza możliwość udzielenia bonifikaty w nieograniczonej wysokości wobec nieruchomości rolnych oraz przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Wprowadza się jednak obowiązek zwrotu bonifikaty, gdyby nieruchomość została wykorzystana na inne cele lub sprzedana przed upływem 5 lat, licząc od dnia przekształcenia.Pewna grupa użytkowników lub ich następców prawnych będzie mogła dokonać przekształcenia nieodpłatnie. Mają to być ci użytkownicy, którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 roku oraz ci, którzy uzyskali użytkowanie wieczyste na podstawie dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na terenie Warszawy.Wnioski o przekształcenie będzie można składać tylko do końca 2012 roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK