| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Sejm uchwalił ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności; dotyczy o­na nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe, zabudowane garażami lub przeznaczone pod tego rodzaju zabudowę oraz nieruchomości rolnych.

Ustawa zakłada, że prawo do przekształcenia ma przysługiwać tym, którzy będą użytkownikami nieruchomości w dniu wejścia w życie ustawy, i ich następcom prawnym. Przepisy te zmierzają do zrównania uprawnień do przekształcenia, właścicieli mieszkań w budynkach spółdzielczych i właścicieli mieszkań we wspólnotach mieszkaniowych.Jeden z przepisów wprowadza zasadę odpłatności za przekształcenie. Odpłatność ma być oparta na wartości rynkowej nieruchomości. Równocześnie projekt stwarza możliwość udzielenia bonifikaty w nieograniczonej wysokości wobec nieruchomości rolnych oraz przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Wprowadza się jednak obowiązek zwrotu bonifikaty, gdyby nieruchomość została wykorzystana na inne cele lub sprzedana przed upływem 5 lat, licząc od dnia przekształcenia.Pewna grupa użytkowników lub ich następców prawnych będzie mogła dokonać przekształcenia nieodpłatnie. Mają to być ci użytkownicy, którym oddano nieruchomość w użytkowanie wieczyste w zamian za wywłaszczenie lub przejęcie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa przed 5 grudnia 1990 roku oraz ci, którzy uzyskali użytkowanie wieczyste na podstawie dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na terenie Warszawy.Wnioski o przekształcenie będzie można składać tylko do końca 2012 roku.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »