| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Zmiany w kodeksie karnym skarbowym

Przedsiębiorcy krytykują projekt nowelizacji kodeksu karnego skarbowego, a Ministerstwo Sprawiedliwości sprzeciwia się opracowanym w resorcie finansów poprawkom.Sejmowa Nadzwyczajna Komisja do spraw Kodyfikacji zarekomenduje przyjęcie poprawek do nowelizacji kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) i kodeksu wykroczeń zaostrzających kary za przestępstwa paliwowe.

Ministerstwo Finansów przekonało posłów, by zgłosili je po tym, jak resortowi nie udało się zrównać stawki akcyzy na paliwa opałowe i napędowe. Chodzi m.in. o podwyższenie górnego wymiaru kary do pięciu lat. Komisja sprzeciwiła się natomiast poprawce do kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, która pozwoliłaby inspektorom kontroli skarbowej i funkcjonariuszom celnym wystawiać mandaty (do 3 tys. zł) za jazdę na paliwach opałowych. Poselskie poprawki inspirowane przez resort finansów torpeduje Ministerstwo Sprawiedliwości, reprezentujące rząd w pracach nad nowelizacją k.k.s.
– Naszym zdaniem projekt zakłada wystarczający stopień penalizacji tego typu przestępstw. Poza tym poprawki burzą spójność k.k.s. Zmiany w pozostałych kodeksach mógłby zakwestionować Trybunał Konstytucyjny – tłumaczy Andrzej Grzelak, wiceminister sprawiedliwości.
Nowelizację k.k.s. (jako całość), która generalnie zaostrza kary za przestępstwa skarbowe, krytykują też przedsiębiorcy. Rafał Iniewski z PKPP Lewiatan tłumaczy, że ze względu na słabą jakość przepisów podatkowych łatwo dopuścić się przestępstwa skarbowego.
– Jeżeli przestępstawa skarbowe są dużym problemem, to dlaczego tak mało jest aktów oskarżenia z k.k.s. i wyroków opartych na tym kodeksie – mówi R. Iniewski.
Jacek Wróblewski, dyrektor generalny Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego, uważa, że problem nie leży w wysokości kar, ale w ich skutecznym stosowaniu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał
OPINIA
Mirosław Barszcz, partner z Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe
Najważniejsze zmiany w kodeksie karnym skarbowym polegają na zaostrzeniu wysokości kar za przestępstwa skarbowe. Myślę, że trzeba powtarzać bez końca, że wyższe kary nie spowodują spadku liczby przestępstw. Na wykładach z prawa karnego uczono nas, że w średniowieczu do największej liczy rozbojów dochodziło w czasach, kiedy najczęściej dokonywano egzekucji za te przestępstwa. Trzeba zreformować system ścigania przestępstw. Należy zacząć od innego zdefiniowania zadań urzędów kontroli skarbowej. Teraz ich funkcje w znacznej mierze dublują się z zadaniami urzędów skarbowych. Moim zdaniem UKS-y powinny być służbami mundurowymi, swego rodzaju policją skarbową zajmującą się ściganiem przestępców, którzy mają olbrzymie nielegalne źródła dochodów i nie płacą podatków, a nie kontrolami w przedsiębiorstwach.


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »