| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Większa dyscyplina w sektorze finansów

Większa dyscyplina w sektorze finansów

Od dziś zakres odpowiedzialności urzędników za naruszenie dyscypliny finansów publicznych reguluje specjalna ustawa. Będzie o­na szczegółowo określać nie tylko zakres i zasady odpowiedzialności, ale także tryb postępowania w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Choć ustawa została uchwalona ponad pół roku temu, w życie wchodzi dopiero dzisiaj, tj. 1 lipca br. Nowa regulacja kompleksowo określa, kto, za co, kiedy i w jakim trybie będzie podlegał odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Do tej pory wszystko, co dotyczyło tej odpowiedzialności, regulowała ustawa o finansach publicznych i stosowne rozporządzenia. Teraz będzie to regulowała ustawa z dnia 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz.U. z 2005 r. nr 14, poz. 114).

Adresatami ustawy, czyli tymi, którzy dyscypliny finansów publicznych muszą przestrzegać, są osoby wchodzące w skład organu wykonującego budżet lub plan finansowy jednostki sektora finansów publicznych albo jednostki niezaliczanej do sektora finansów publicznych, ale otrzymującej środki publiczne lub zarządzającego mieniem tych jednostek. Ponadto regulacji ustawy muszą przestrzegać kierownicy jednostek sektora finansów publicznych; pracownicy jednostek sektora finansów publicznych, którym powierzono określone obowiązki w zakresie gospodarki finansowej lub czynności przewidziane w przepisach o zamówieniach publicznych oraz osoby gospodarujące środkami publicznymi przekazanymi jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych.

W nowej ustawie zmieniono m.in. zakres czynów, które są naruszeniem dyscypliny finansów publicznych. Jeżeli jednak coś było naruszeniem, a po wprowadzeniu nowej ustawy już nie jest, postępowanie w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych nie będzie wszczynane, a wszczęte zostanie umorzone. W przypadku postępowań, które zostały już wszczęte, stosowane będą korzystniejsze dla obwinionego przepisy.


Aleksandra Tarka

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec

ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK