| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przybyło firm deficytowych

Przybyło firm deficytowych

W ubiegłym roku przedsiębiorstwa wypracowały rekordowe zyski. Dobre wyniki zanotowały także w pierwszym kwartale tego roku.

Okazuje się jednak, że w pierwszych trzech miesiącach tego roku, wśród ogółu przedsiębiorstw, firmy przemysłowe zaczęły wyraźnie odczuwać pogorszenie koniunktury – znacznie zwiększyła się liczba przedsiębiorstw deficytowych.

W tym roku notujemy osłabienie w przemyśle, po bardzo dobrych wynikach zanotowanych w ubiegłym roku, co w dużej części związane było z naszym wstąpieniem do UE. Produkcja przemysłowa jest mizerna – jej poziom jest niższy od oczekiwań ekonomistów.

Okazuje się, że zaczyna pogarszać się także kondycja finansowa wielu przedsiębiorstw przemysłowych. W pierwszym kwartale tego roku liczba średnich i dużych firm deficytowych zwiększyła się o 1329 w porównaniu z rokiem poprzednim.

– W grupie firm deficytowych mogło przybyć eksporterów. Śladów tego nie ma jeszcze w wielkości eksportu, ale sprzedaż części towarów na zagranicznych rynkach może przynosić straty w związku z aprecjacją złotego. Firmy nie rezygnują z eksportu, bo liczą na to, że sytuacja się poprawi, nie chcą rezygnować z zagranicznych odbiorców swoich towarów, ponieważ jeśli wypadnie się z obcego rynku, to powrót jest bardzo kosztowny, a nierzadko niemożliwy – wyjaśnia Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku.

Podobnie wzrost liczby firm deficytowych tłumaczą: Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK oraz Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Janusz K. Kowalski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KONDRAT Kancelaria Prawno-Patentowa

Kancelaria Prawno-Patentowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK