| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Bilans istnienia europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego

Bilans istnienia europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego

Po roku od uruchomienia europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego posiada ją już ponad 30 mln obywateli 19 państw Europy. Od stycznia 2006 roku o kartę będą mogli występować także Polacy pragnący bezpłatnie leczyć się w nagłych przypadkach podczas zagranicznych podróży w UE.

Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego obowiązuje w UE już od roku, ale kilka krajów - Polska, Holandia, Malta, Cypr i Węgry i Słowacja - wynegocjowało okres przejściowy do końca 2005 roku. W Wielkiej Brytanii karta zacznie obowiązywać od września, a na Litwie od sierpnia tego roku. Celem karty jest ułatwienie dostępu do opieki medycznej podczas podróży do UE, a także Norwegii, Islandii, Szwajcarii i Liechtensteinu.Unijne przepisy dają prawo do bezpłatnego leczenia w krajach UE podróżnym z innych państw członkowskich pod warunkiem, że leczenie jest niezbędne i że choroba wystąpiła nagle. Za świadczenia nie mieszczące się w tych kryteriach pacjent jest zobowiązany zapłacić sam.Zdaniem Komisji Europejskiej, karta ubezpieczenie zdrowotnego cieszy się zdecydowanie większa popularnością niż formularz E111, który obowiązywał wcześniej lub nadal obowiązuje w krajach, które jeszcze nie wprowadziły karty.Największa liczbę kart dotychczas wydano we Włoszech - ponad 13 mln, w Czechach - 7 mln, Niemczech - 3,5 mln, Szwecji - 1,6 mln oraz Belgii - 1,3 mln. W Czechach europejska karta ubezpieczenia używana jest też w narodowym systemie opieki zdrowotnej jako karta narodowa.Obecnie Polacy wybierający się do krajów UE zgłaszają się do Narodowego Funduszu Zdrowia po formularze E111, które uprawniają do bezpłatnej pomocy medycznej na zasadach obowiązujących w danym kraju.Karty będzie również wydawał NFZ - najprawdopodobniej od grudnia - ale w przeciwieństwie do formularzy, których ważność wynosi nieco ponad miesiąc, mają one być ważne przez rok.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK