| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rozsądne zakupy w sieci

Rozsądne zakupy w sieci

Coraz więcej konsumentów korzysta z zakupów przez internet. Niestety, bardzo słabo znają swoje prawa związane z zawieraniem tego typu umów. Oto informacje, które zainteresowani powinni znaleźć na stronie „wirtualnego” sprzedawcy.

Zanim zdecydujemy się na zakupy w internecie, warto sprawdzić nazwę i adres sprzedawcy – i to nie tylko adres wirtualny, ale również geograficzny. Musimy mieć wgląd do regulaminu sprzedaży, a także dokładnie wiedzieć, co kupujemy – czyli znać dokładne parametry produktu, który nas interesuje. Sprzedawca powinien poinformować klienta o warunkach zakupu i dostawy oraz podać mu całkowity koszt zakupu (razem z dostarczeniem towaru, podatkiem itd.) oraz sposób zapłaty.

Jeśli dokonujemy zakupów za granicą, warto upewnić się, w jakiej walucie została podana cena. Musimy również zostać poinformowani, w jakim terminie i w jaki sposób można zwrócić towar, a także, gdzie i jak można złożyć reklamację.

Na stronie internetowego sprzedawcy powinna znaleźć się informacja o prawie odstąpienia od umowy w terminie 10 dni (wraz ze wskazaniem wyjątków) i wypowiedzenia umowy, a także wskazany termin, w jakim oferta lub informacja o cenie albo wynagrodzeniu mają charakter wiążący.

Gdy usługi przez internet świadczy przedsiębiorca – a usługa taka wymaga zezwolenia – wówczas na stronie powinny być podane informacje dotyczące zezwolenia i organu, który je wydał. Jeżeli natomiast usługi świadczy osoba fizyczna, która może wykonywać dany zawód pod warunkiem spełnienia pewnych wymogów ustawowych (np. doradca podatkowy), musi potwierdzić spełnienie tych wymagań. Ma więc obowiązek podać samorząd zawodowy, do którego należy, tytuł zawodowy i państwo, w którym został on przyznany, numer w rejestrze publicznym, wraz ze wskazaniem nazwy rejestru i organu prowadzącego rejestr.

Ewa Usowicz

PODSTAWA PRAWNA
• Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. nr 144, poz. 1204).
• Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.U. nr 22, poz. 271 z późn. zm.).


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK