| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Posłowie chcą zostawić "kominy"

Posłowie chcą zostawić "kominy"

Mimo że tzw. ustawa kominowa, według Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, jest niezgodna z prawem unijnym, a jej przepisy zostały zaskarżone przez pracodawców do Trybunału Sprawiedliwości w Strasburgu, posłowie Komisji Skarbu Państwa nie chcą zgodzić się na uchylenie jej regulacji zaproponowane przez rząd.

O tym, czy dalej prowadzone będą prace nad rządowym projektem, Sejm rozstrzygnie na najbliższym posiedzeniu.
W opinii Ministerstwa Skarbu Państwa należy uchylić tzw. kominówkę, ponieważ dyskryminuje ona kadrę menedżerską przedsiębiorstw państwowych pod względem wynagrodzenia. Osoby zatrudnione na tych samych stanowiskach w firmach prywatnych zarabiają nawet kilkanaście razy więcej.

Zgodnie z ustawą kominową, płaca kadry zarządzającej w przedsiębiorstwach Skarbu Państwa nie może być wyższa niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale poprzedniego roku. Dla szefów jednostek podległych limit ten został odpowiednio ograniczony do czterokrotności, trzykrotności lub jednokrotności wynagrodzenia – w zależności od rodzaju podmiotu, w którym menedżer jest zatrudniony. Obecnie górna granica wynagrodzenia sięga niemal 15 tys. zł.

Tymczasem w opinii resortu Skarbu Państwa, wysokość wynagrodzeń menedżerów powinna być uzależniona od wielkości przedsiębiorstwa, jego znaczenia dla rynku, wysokości uzyskiwanych przychodów oraz wyników finansowych. Ryszarda Zbrzyznego (SLD), sprawozdawcę projektu ustawy odrzucającego projekt rządowy, do zniesienia ustawy kominowej nie przekonują argumenty, że ustawa uniemożliwia pozyskanie najlepszej kadry menedżerskiej w przedsiębiorstwach państwowych.

Jego zdaniem, wzrost wynagrodzeń menedżerów spowodowałby co prawda zwiększenie wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, ale jednocześnie wpłynąłby na efekt ekonomiczny firmy w postaci mniejszego zysku.
 


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Kujda

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK