| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy ostrożniejsi niż konsumenci

Przedsiębiorcy ostrożniejsi niż konsumenci

Gospodarka rozwija się wolno, a winę za to ponoszą w dużym stopniu przedsiębiorcy, którzy wciąż wstrzymują się z inwestycjami. Z danych GUS wynika, że przedsięwzięcia modernizacyjne i rozwojowe są nadal mizerne.

Świadczy o tym między innymi zmniejszający się import towarów wykorzystywanych w inwestycjach. Przedsiębiorcy są bardzo ostrożni, nie chcą podejmować ryzyka, bez którego nie można osiągnąć w biznesie dużego sukcesu. Jeśli ta sytuacja będzie się nadal utrzymywać, nie będziemy mieli szans na szybki rozwój gospodarki ani w tym roku, ani w następnych latach.

Obniżać się przy tym będzie konkurencyjność naszych wyrobów, co może spowodować, że produkty znad Wisły nie będą znajdować nabywców na zagranicznych rynkach. Może więc nastąpić osłabienie eksportu, który ciągnie dziś gospodarkę. Korzystniej niż przedsiębiorcy zachowują się konsumenci.

W maju wzrosła sprzedaż detaliczna towarów, po trzech miesiącach spadku, choć od początku roku inflacja zżerała dochody pracowników, emerytów i rencistów. Prawdopodobne jest to, że konsumenci lepiej niż politycy oceniają stan gospodarki i swoją przyszłość.

Wprawdzie bezrobocie jest nadal bardzo wysokie, ale powoli spada. To może pokrzepia tych, którzy mają pracę i stałe dochody, gdyż zmniejsza obawy o utratę zajęcia. Sprzyja to zakupom. A jeśli ożywia się popyt wewnętrzny, to skorzystają na tym także przedsiębiorstwa, gdyż wzrośnie zapotrzebowanie na wytwarzane w nich produkty, ale pod warunkiem że będą one unowocześniane.

Jeśli to nie nastąpi, polskie firmy będą w dłuższej perspektywie przegrywać konkurencję z zagranicznymi dostawcami. Krajowe przedsiębiorstwa mają środki na inwestycje, ponieważ dzięki dobrej koniunkturze miały w ubiegłym roku rekordowe zyski. Ale inwestować nie chcą.

Janusz K. Kowalski


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK