| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Powtórna prywatyzacja Kryworiżstalu zgodnie z prawem

Powtórna prywatyzacja Kryworiżstalu zgodnie z prawem

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko obiecała w piątek podczas obrad gospodarczego "okrągłego stołu" w Kijowie, że powtórna prywatyzacja kombinatu górniczo-hutniczego Kryworiżstal odbędzie się zgodnie z prawem i na przejrzystych zasadach.

 Zaprosiła także zagranicznych biznesmenów do inwestowania w jej kraju. Ponowna "prywatyzacja (Kryworiżstalu), możliwe, że po raz pierwszy w historii niezależnej Ukrainy będzie otwarta i uczciwa" - oświadczyła Tymoszenko.Kombinat górniczo-hutniczy Kryworiżstal jest jednym z największych ukraińskich producentów wyrobów metalowych, a jego udział na rynku hutniczym Ukrainy stanowi 20 proc. Rocznie wytwarza ponad 6 mln ton wyrobów walcowanych, około 7 mln ton stali i blisko 8 mln ton surówki. W 2003 roku dochód huty przekroczył 900 mln hrywien (ok. 170 mln dolarów).22 kwietnia sąd gospodarczy w Kijowie uznał sprzedaż kombinatu za niezgodną z prawem i nakazał nowym właścicielom zwrócenie jego akcji Funduszowi Mienia Państwowego (resort prywatyzacji). 3 czerwca decyzję tę podtrzymał sąd apelacyjny.Kryworiżstal był dotychczas własnością Związku Inwestycyjno-Metalurgicznego, który za prezydentury Leonida Kuczmy nabył akcje przedsiębiorstwa za ok. 800 mln dolarów. Według ekspertów, państwo mogło uzyskać za kombinat nawet 8 mld hrywien (1,5 mld dolarów).6 czerwca Tymoszenko poleciła ukraińskiemu Funduszowi Mienia Państwowego przeprowadzić ponowny przetarg w sprawie prywatyzacji kombinatu. Dotychczasowymi właścicielami Kryworiżstalu byli zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy - Wiktora Pińczuk i doniecki oligarcha Rinat Achmetow.Tymoszenko nazwała Kryworiżstal "okrętem flagowym ukraińskiego przemysłu zwróconym państwu" i zapewniła, że jego ponowna sprzedaż będzie wzorcowym przykładem prywatyzacji na terenie byłego ZSRR. Ukraińska premier zaprosiła także zagranicznych partnerów, obecnych na kijowskim forum ekonomicznym ("mini-Davos"), do inwestowania na Ukrainie.Zaproponowała im min. udział w kontraktach wartości 7 mld euro, związanych z budową płatnych autostrad oraz z rolnictwem. Tymoszenko mówiła również o możliwościach inwestowania w fabrykach produkujących samoloty transportowe, planach przyciągnięcia na Ukrainę międzynarodowych firm ubezpieczeniowych i banków."Możliwości Ukrainy na rynku usług bankowych są kolosalne. Kredyty proponowane przez nasze banki są natomiast wciąż za drogie. W rozwiązaniu tego problemu może nam pomóc wejście (na Ukrainę) banków międzynarodowych" - powiedziała Tymoszenko.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK