| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będą większe wpływy z CIT

Będą większe wpływy z CIT

Rząd szacuje, że w 2005 r. wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych będą wyższe, niż zakładano w ustawie budżetowej. Niższe natomiast, niż planowano, budżet uzyska z akcyzy.

Jak podkreślono w rządowym dokumencie „Założenia projektu budżetu państwa na rok 2006”, należy spodziewać się, że wpływy z podatku od towarów i usług oraz podatku od osób fizycznych w 2005 r. zostaną osiągnięte w wysokości zapisanej w ustawie budżetowej.

Jeżeli chodzi o wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, to prognozowane są w kwocie wyższej niż zakładano w ustawie budżetowej. Do spodziewanego przekroczenia w br. planu dochodów z tego tytułu przyczyniają się – zdaniem rządu – dobra sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz wysokie, dodatnie saldo rozliczenia podatku za 2004 r.

Niższe natomiast, niż pierwotnie planowano w ustawie budżetowej na 2005 r., będą dochody z tytułu podatku akcyzowego. Jest to głównie spowodowane brakiem założonej podwyżki akcyzy na lekki olej opałowy oraz na gaz LPG niesłużący do tankowania pojazdów. Niższe natomiast będą dochody budżetu państwa, m.in. z cła.

Jak podkreślono w rządowym dokumencie, prognozę dochodów na 2005 r. sporządzono, uwzględniając aktualny scenariusz makroekonomiczny oraz wstępne dane o wykonaniu dochodów w pierwszych pięciu miesiącach br.

Przewidywane wykonanie dochodów w 2005 r. uwzględnia niższy od pierwotnie zakładanego wzrost gospodarczy i niższy wskaźnik inflacji. Mimo obniżenia prognozy wymienionych wskaźników makroekonomicznych, dotychczasowa realizacja tegorocznych dochodów wskazuje, że dochody budżetu państwa w 2005 r. ukształtują się na poziomie o około 1,5 mld zł wyższym od prognozowanego w ustawie budżetowej.


Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK