| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Kierują się ceną

Kierują się ceną

Aż 60 proc. konsumentów w Polsce przy zakupie żywności większą wagę przywiązuje do ceny niż do marki - wynika z badań GfK Polonia.

Pod względem orientacji na cenę znacznie różnimy się od Włochów, gdzie tylko 37 proc. patrzy na cenę, a nie na markę, a także od mieszkańców Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, dla których wskaźnik ten sięga 49 proc. Okazuje się, że bardziej niż Polaków to, ile kosztuje produkt, interesuje Niemców (61,7 proc.) i Francuzów (60 proc.). – Dzieje się tak, mimo że przepaść dochodowa pomiędzy Polską a jej zachodnim sąsiadem, nawet uwzględniając różnice cen, jest bardzo znaczna – powiedziała Agnieszka Sora z Gfk Polonia.

Podczas gdy mieszkaniec Polski dysponuje przeciętnie w skali roku kwotą w wysokości 6949 euro, to siła nabywcza jego niemieckiego sąsiada wynosi średnio 16 207 euro rocznie. Jednak siła nabywcza Polaków mogłaby zadowolić naszych wschodnich sąsiadów, których potencjał nabywczy nie przekracza poziomu 2000 euro (Białoruś – 1815 euro, Ukraina – 1853 euro). Wartość konsumpcji nie rośnie, mimo że ceny wielu produktów spożywczych w Polsce wciąż należą do najniższych w 10 krajach regionu Europy Środkowo- Wschodniej.

Według danych Gfk w 2004 roku wartość sprzedaży koszyka produktów kategorii FMCG takich jak nabiał, tłuszcze, zimne i gorące napoje, żywność pakowana, słone i słodkie przekąski, kosmetyki i chemia wyniosła 33,1 mld zł. – To zaledwie o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej, a po uwzględnieniu inflacji nawet mniej niż rok wcześniej. Oprócz niskiej siły nabywczej, bardzo duży wpływ na rynek detaliczny w Polsce, podobnie jak w większości krajów Europy Zachodniej, ma także spadek liczby ludności.

To wpływa na redukcję konsumpcji żywności – powiedziała Agnieszka Sora. Jej zdaniem znajomość stanu obecnego na naszym rynku i trendów obserwowanych w krajach zachodnich pozwoli polskim menedżerom lepiej prognozować rozwój rynku oraz zaplanować działania biznesowe.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Anita Skiba

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nikolay Kirov

Od 1996 r. wykładowca i doradca w zakresie: • Negocjacji, Budowania Relacji i Kreowania Wartości Dodanej w biznesie • Przywództwa, wdrażania zmian organizacyjnych i rozwiązywania konfliktów • Negocjacji Strategicznych i Międzykulturowych, Budowania modelów e-Biznesu i Strategii Przez prawie 20 lat ponad 50 000 osób brało udział w moich wykładach, szkoleniach i sesjach strategicznych podczas realizacji Programów Rozwojowych dla Korporacji i Przedsiębiorców, studiów podyplomowych, programów Master of Business Administration: Executive MBA, MBA IT, MBA HR, MBA FINANSE, MBA dla Inżynierów, MBA dla kadry Medycznej a także na międzynarodowym programie Executive MBA realizowanym w języku rosyjskim na Białorusi. Wykładowca „Kozminski AMP - Advanced Management Program” - realizacja Warszawa - Barcelona, na którym prowadziłem zajęcia w EADA Business School. Na swoich kursach pokazuje jak umiejętności negocjowania i budowania relacji w biznesie przekładają się bezpośrednio na korzyści ekonomiczne i zadowolenie partnerów. Jak podpisywać korzystniejsze długoterminowo kontrakty. Obecnie jest Dyrektorem ds. Strategii i Rozwoju - Center of Excellence - Centrum Doradztwa i Kształcenia Menedżerów - Akademii Leona Koźmińskiego. Partnerem i członkiem zarządu „Kirov Strategic Negotiators” Sp. z o.o., Członkiem Zarządu Fundacji BARGEWORK, Członkiem Rady Naukowej Fundacji „Pasja do Edukacji i Rozwoju”, członkiem Kapituły Nagrody PNSA - Polish National Sales Awards, Członkiem Kapituły nagrody "Lwy Koźmińksiego" oraz członkiem Kolegium Redakcyjnego czasopisma "Management and Business Administration. Central Europe". Koordynator merytoryczny programu studiów Koźmiński MBA dla Inżynierów oraz studiów podyplomowych „Strategiczne Zarządzanie Sprzedażą i Zespołem Sprzedaży”. Jest również opiekunem i promotorem kilkudziesięciu strategicznych projektów doradczych prowadzonych w ramach programów MBA, oraz opiekunem i promotorem ponad 200 projektów doradczych dla administracji publicznej. Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK