| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Belka: jesteśmy bardzo bliscy kompromisu

Belka: jesteśmy bardzo bliscy kompromisu

Kompromis w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 jest bardzo blisko - powiedział premier Marek Belka na środowym spotkaniu z laureatami Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

"W przyszłym tygodniu jedziemy do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej. Będziemy tam dyskutować nie tylko o tym, co zrobić w sytuacji, gdy dwa ważne kraje: Francja i Holandia odrzuciły w referendum Traktat Konstytucyjny. Ale będziemy także mówić o najważniejszej decyzji, o ewentualnym kompromisie budżetowym" - powiedział premier.Premier dodał, że dla Polski ważna jest nie tylko wysokość budżetu, "choć wolelibyśmy budżet duży niż mały", ale przede wszystkim jego struktura - "czy pieniądze trafią do Polski, czy raczej do Hiszpanii".Premier zapowiedział również, że Polska będzie starała się, by pieniądze z UE stały się bardziej dostępne. "By przy staraniu się o unijne środki współfinansowanie było stosunkowo niewielkie; nie np. 25 proc. wkładu własnego, ale 15 proc. czy 10 proc." - dodał.Polska chce także, by fundusze można było wykorzystywać przez dłuższy czas, "nie w ciągu roku, ale w ciągu np. trzech lat"."Jesteśmy bardzo bliscy kompromisu. Jeśli Rada Europejska kompromis budżetowy przyjmie, będziemy mieli czas do 2007 r., by przygotować się do absorpcji tych pieniędzy. A jest to ponad 60 mld euro netto" - powiedział Belka.Pytany przez dziennikarzy o perspektywy rozszerzenia UE po ostatnich decyzjach w sprawie Traktatu Konstytucyjnego, premier zastrzegł, że przed szczytem Rady Europejskiej trudno się na ten temat wypowiadać."Nie sądzę jednak, żeby członkostwo Bułgarii czy Rumunii było dziś podawane w wątpliwość (...). Rada Europejska jest to ciało podejmujące najważniejsze decyzje polityczne i gospodarcze. Będziemy dyskutować, co robić w sytuacji, gdy dwa tak ważne kraje: Francja i Holandia odrzuciły w referendum Traktat Konstytucyjny" - powiedział premier.Szczyt Rady Europejskiej zaplanowany jest na 16-17 czerwca. Kompromisowa wersja budżetu, zaproponowana przez Luksemburg oznacza wydatki UE w latach 2007-13 na poziomie 1,06 proc. dochodu narodowego brutto (DNB), czyli 873 mld euro, liczonych w tzw. zobowiązaniach.Ta sama kwota liczona w tzw. płatnościach oznacza niespełna 1 proc. DNB (dokładnie 0,96 proc. DNB), czyli 795 mld euro. Środowa "Gazeta Wyborcza" zamieściła opinię komisarza Guentera Verheugena, który uważa, że po fiasku referendów we Francji i Holandii okno dla rozszerzenia Unii zamknęło się

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK