| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrośnie skala roszczeń

Wzrośnie skala roszczeń

W ub.r. fiskus wypłacił 33 podatnikom ponad 2,7 mln zł odszkodowań za straty poniesione w wyniku błędnych decyzji urzędników. Od 1 września br. będzie można domagać się również rekompensat za utracone korzyści. Skala roszczeń wobec urzędów skarbowych prawdopodobnie wzrośnie.

Przedsiębiorcy już teraz walczą z organami skarbowymi o odszkodowania. Dotyczą one jedynie strat poniesionych w wyniku niesłusznych decyzji podatkowych.

Spór Marka Isańskiego, właściciela firmy leasingowej TFL, z zielonogórskim Urzędem Skarbowym zaczął się niemal 10 lat temu. Spółka musiała zwolnić pracowników i praktycznie zaprzestała działalności.

– Dziś istnieje tylko na potrzeby postępowania podatkowego, przeciągającego się z powodów proceduralnych i niejasnych przepisów. Na samych prawników wydałem w tym czasie niemal 2 mln zł – mówi M. Isański. Dwa lata temu złożył do Ministerstwa Finansów wniosek o 6 mln zł odszkodowania. Jak na razie, pozew utknął w sądzie cywilnym.

W wyroku z 23 września 2003 r. (K20/02) Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że jest niezgodne z konstytucją (art. 77 ust 1. – prawo do wynagrodzenia szkody) ograniczenie odszkodowania za niezgodne z prawem działanie władzy publicznej jedynie do rzeczywistej szkody.

Ponad 11 mln zł odszkodowania żąda od fiskusa inna zielonogórska firma – EltorPol. Z powodu braku kasy fiskalnej urząd skarbowy nałożył na nią niemal 2 mln zł (z odsetkami) „domiaru”. Przed sądem okazało się, że kara nie powinna przekroczyć 30 tys. zł. Tymczasem urząd skarbowy zajał konta firmy i doprowadził ją na skraj bankructwa. Oprócz odszkodowania za straty EltorPol domaga się także rekompensaty za utracone korzyści.

– Powołujemy się wprost na konstytucję i kodeks cywilny – informuje pełnomocnik spółki mec. Włodzimierz Sawicki.

We wrześniu br. EltorPol do swoich argumentów będzie mógł dodać także Ordynację podatkową. 1 września ma wejść w życie nowelizacja ustawy (czeka na przyjęcie przez Senat), zawierająca przepis nakazujący wypłatę odszkodowania nie tylko za rzeczywistą szkodę, ale także za utracone korzyści. Zgodnie ze zmienionym art. 260 par. 1 „stronie, która poniosła szkodę na skutek wydania decyzji, która następnie została uchylona w wyniku wznowienia postępowania lub stwierdzono nieważność tej decyzji, służy odszkodowanie za poniesioną stratę i utracone korzyści, chyba że przesłanki, które uzasadniają uchylenie tej decyzji lub stwierdzenie jej nieważności, powstały z winy strony”. Rekompensaty ma wypłacać organ, który wydał błędną decyzję.

Zmiany dotyczące odszkodowań za niezgodne z prawem decyzje wymógł wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W rządowym projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej zaproponowano odszkodowania za utracone korzyści jedynie w przypadku, gdy organ przyczynił się do powstania okoliczności stanowiących przesłankę do wznowienia postępowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK