| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrośnie skala roszczeń

Wzrośnie skala roszczeń

W ub.r. fiskus wypłacił 33 podatnikom ponad 2,7 mln zł odszkodowań za straty poniesione w wyniku błędnych decyzji urzędników. Od 1 września br. będzie można domagać się również rekompensat za utracone korzyści. Skala roszczeń wobec urzędów skarbowych prawdopodobnie wzrośnie.

Orędownikiem wprowadzenia do Ordynacji podatkowej „pełnych odszkodowań”, także w sytuacji gdy decyzje uchylono lub unieważniono nie z winy strony, jest poseł PiS Artur Zawisza. Uważa on, że przyjęcie propozycji rządowej stworzyłoby istotną barierę dla uzyskania odszkodowania za utracone korzyści, gdyż udowodnienie winy organu jest niezwykle trudne. Niespodziewanie jego wniosek mniejszości poparli także posłowie lewicy.

Resort finansów uważa, że zmiana w wersji przyjętej przez Sejm może oznaczać konieczność wypłaty odszkodowań także w sytuacjach gdy wznowienie postępowania i uchylenie decyzji nastąpiło nie z winy fiskusa. Może chodzić np. o sytuacje, gdy dowody, na których podstawie wydano decyzje, okazały się fałszywe lub w sprawie miały miejsce okoliczności nieznane organowi.

Poseł Zawisza nie obawia się jednak, by nowe uprawnienia podatników stanowiły zagrożenie dla budżetu. – Biorę pod uwagę, że wzrośnie wartość roszczeń podatników wobec Skarbu Państwa, ale nie przewiduję drastycznego wzrostu wartości wypłacanych odszkodowań. Przecież pozwy będą weryfikowane przez sądy. To one ostatecznie zdecydują, czy odszkodowanie jest zasadne i w jakiej wysokości powinno zostać wypłacone – tłumaczy poseł Zawisza.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK