| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > "FT": Ministrowie finansów strefy euro chcą podnieść zaufanie dla euro

"FT": Ministrowie finansów strefy euro chcą podnieść zaufanie dla euro

Ministrowie finansów strefy euro chcą zwiększyć zaufanie do wspólnej waluty, które spadło po negatywnych wynikach referendów w sprawie konstytucji UE we Francji i Holandii - pisze w poniedziałek brytyjski dziennik "Financial Times".

Zdaniem gazety, na swoim pierwszym spotkaniu od decyzji Francuzów i Holendrów o odrzuceniu unijnego traktatu konstytucyjnego, ministrowie z 12 krajów zdecydują w poniedziałek, jak rozwiązać problem spadku kursu euro w stosunku do dolara w ostatnim czasie."FT" zwraca uwagę, że w ubiegłym tygodniu euro znacznie straciło w stosunku do dolara w porównaniu do ostatnich ośmiu miesięcy. Ma to swoje znaczenie - zauważa gazeta - jeśli bierze się pod uwagę przyszłość reform w eurostrefie. "Financial Times" podaje, że od ogłoszenia wyników głosowania we Francji, euro w stosunku do dolara straciło 2,8 proc.W ocenie gazety, poniedziałkowe spotkanie ministrów finansów UE w Luksemburgu może ukazać także, że Wielka Brytania odrzuca naciski Francji i Niemiec, aby kontynuować proces ratyfikacji konstytucji UE. Unijny komisarz ds. handlu, Peter Mandelson, mówił w niedzielę, że według brytyjskiego premiera Tony'ego Blaira, potrzeba "dwóch, trzech lat" na wyjście z obecnego kryzysu.Brytyjski rząd bowiem niezbyt entuzjastycznie reagował na sugestie niemieckich polityków, że wszystkie kraje powinny dalej mieć możliwość wypowiedzieć się w sprawie unijnej konstytucji. Downing Street (ulica, przy której znajduje się siedziba premiera Wielkiej Brytanii) zaapelowała o kontynuowanie "czasu refleksji" do unijnego szczytu, który odbędzie się w Brukseli 16-17 czerwca.Brytyjscy politycy uważają jednak, że przyszłotygodniowe spotkanie przywódców państw UE nie doprowadzi do rozwiązania kryzysu spowodowanego przez odrzucenie przez Francuzów i Holendrów unijnej konstytucji.Jedno z dobrze poinformowanych źródeł twierdzi, że należałoby wstrzymać ratyfikację do momentu, gdy Francuzi i Holendrzy będą chcieli powtórzyć głosowanie albo czekać na renegocjację unijnej konstytucji.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »