| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do piątku nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Do piątku nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała, że przygotuje do piątku rano projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która zamrozi ceny oleju opałowego na dotychczasowym poziomie. Posłowie chcą w piątek zająć się projektem nowelizacji i skierować go do laski marszałkowskiej.

 Podpisane w poniedziałek rozporządzenie ministra finansów znacznie podwyższy stawki akcyzy na olej opałowy. Obecnie olej opałowy lekki opodatkowany jest stawką 233 zł za 1.000 litrów, a napędowy 1.099 zł za 1.000 litrów. Nowe rozporządzenie wprowadza akcyzę w wysokości 1.028 zł za 1.000 litrów w przypadku obu typów olejów.Przygotowaniem projektu nowelizacji ma zająć się 4-osobowy zespół, który został w czwartek powołany przez komisję. Posłanka Anita Błochowiak (SLD), która weszła w skład zespołu powiedziała dziennikarzom, iż ma nadzieję, że nowelizacja wejdzie w życie do 15 czerwca 2005 r.Tego dnia zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra finansów. Błochowiak dodała, że nowela zostanie w ten sposób napisana, by "ukrócić na przyszłość wprowadzanie podobnych podwyżek".Posłanka nie wykluczyła, że SLD może poprzeć wniosek o wotum nieufności wobec ministra finansów Mirosława Gronickiego, by w ten sposób "pociągnąć go do odpowiedzialności za wprowadzenie podwyżki akcyzy na olej opałowy". Według niej, decyzja o tym może zapaść jeszcze w czwartek po południu na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego SLD.Podczas obrad komisji inna posłanka SLD Krystyna Łybacka powiedziała, że sama "będzie skłonna wystąpić z wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Gronickiego, jeśli ministerstwo szybko nie przedstawi działań osłonowych".W czwartek rano inna sejmowa komisja - gospodarki - wezwała premiera do wycofania rozporządzenia wyrównującego stawkę akcyzy na oleje napędowy i opałowy."Jest pewne, że rozporządzenie przyniesie negatywne skutki dla milionów obywateli i dziesiątków tysięcy firm. Firmy te albo będą musiały przechodzić do szarej strefy, albo upadną" - powiedział przewodniczący komisji gospodarki Adam Szejnfeld (PO).W poniedziałek minister finansów Mirosław Gronicki zapewnił, że program osłonowy w związku z podwyżką akcyzy na olej opałowy będzie gotowy przed sezonem grzewczym. "Pracujemy nad działaniami osłonowymi. Zapewniam, że dotrzymamy słowa" - powiedział.Nie chciał jednak zdradzić, jakie miałyby to być rozwiązania. Według niego, ministerstwo zdąży z wprowadzeniem stosownych regulacji niezależnie od kalendarza prac sejmowych. Być może wystarczy do tego rozporządzenie ministra, nie będzie konieczne uchwalenie ustawy.Premier Marek Belka zapowiedział w środę, że rząd nie wycofa się z podwyżki akcyzy na olej opałowy. Podkreślił, że takie rozwiązanie ukróci nieprawidłowości na rynku paliwowym. Według niego, rozporządzenie "podcina skrzydła wszelkim nieprawidłowościom w obrocie paliwami i jest początkiem końca mafii paliwowej".

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK