| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Do piątku nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Do piątku nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zdecydowała, że przygotuje do piątku rano projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, która zamrozi ceny oleju opałowego na dotychczasowym poziomie. Posłowie chcą w piątek zająć się projektem nowelizacji i skierować go do laski marszałkowskiej.

 Podpisane w poniedziałek rozporządzenie ministra finansów znacznie podwyższy stawki akcyzy na olej opałowy. Obecnie olej opałowy lekki opodatkowany jest stawką 233 zł za 1.000 litrów, a napędowy 1.099 zł za 1.000 litrów. Nowe rozporządzenie wprowadza akcyzę w wysokości 1.028 zł za 1.000 litrów w przypadku obu typów olejów.Przygotowaniem projektu nowelizacji ma zająć się 4-osobowy zespół, który został w czwartek powołany przez komisję. Posłanka Anita Błochowiak (SLD), która weszła w skład zespołu powiedziała dziennikarzom, iż ma nadzieję, że nowelizacja wejdzie w życie do 15 czerwca 2005 r.Tego dnia zaczyna obowiązywać rozporządzenie ministra finansów. Błochowiak dodała, że nowela zostanie w ten sposób napisana, by "ukrócić na przyszłość wprowadzanie podobnych podwyżek".Posłanka nie wykluczyła, że SLD może poprzeć wniosek o wotum nieufności wobec ministra finansów Mirosława Gronickiego, by w ten sposób "pociągnąć go do odpowiedzialności za wprowadzenie podwyżki akcyzy na olej opałowy". Według niej, decyzja o tym może zapaść jeszcze w czwartek po południu na posiedzeniu Klubu Parlamentarnego SLD.Podczas obrad komisji inna posłanka SLD Krystyna Łybacka powiedziała, że sama "będzie skłonna wystąpić z wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra Gronickiego, jeśli ministerstwo szybko nie przedstawi działań osłonowych".W czwartek rano inna sejmowa komisja - gospodarki - wezwała premiera do wycofania rozporządzenia wyrównującego stawkę akcyzy na oleje napędowy i opałowy."Jest pewne, że rozporządzenie przyniesie negatywne skutki dla milionów obywateli i dziesiątków tysięcy firm. Firmy te albo będą musiały przechodzić do szarej strefy, albo upadną" - powiedział przewodniczący komisji gospodarki Adam Szejnfeld (PO).W poniedziałek minister finansów Mirosław Gronicki zapewnił, że program osłonowy w związku z podwyżką akcyzy na olej opałowy będzie gotowy przed sezonem grzewczym. "Pracujemy nad działaniami osłonowymi. Zapewniam, że dotrzymamy słowa" - powiedział.Nie chciał jednak zdradzić, jakie miałyby to być rozwiązania. Według niego, ministerstwo zdąży z wprowadzeniem stosownych regulacji niezależnie od kalendarza prac sejmowych. Być może wystarczy do tego rozporządzenie ministra, nie będzie konieczne uchwalenie ustawy.Premier Marek Belka zapowiedział w środę, że rząd nie wycofa się z podwyżki akcyzy na olej opałowy. Podkreślił, że takie rozwiązanie ukróci nieprawidłowości na rynku paliwowym. Według niego, rozporządzenie "podcina skrzydła wszelkim nieprawidłowościom w obrocie paliwami i jest początkiem końca mafii paliwowej".

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Robert Zych

Robert Zych — absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Zasad sprzedaży uczył się w firmie Warszawa Coca Cola Bottlers. Od 1997 roku razem ze swoimi mentorami i nauczycielami Jerzym Gutem i Wojciechem Hamanem prowadzi firmę szkoleniową Kontrakt OSH. Jest autorem i współautorem książek Szef w roli coacha, Gen sprzedawcy, Lider sprzedaży, Szef w relacji z zespołem. Od ponad 20 lat pracuje jako trener sprzedaży. Szkolił w Polsce firmy z listy 100 największych. Specjalizuje się w szkoleniach w zakresie sprzedaży skierowanych do dla handlowców i szefów zespołów, pomaga sprzedawcom w aktywnym pozyskiwaniu klientów poprzez coaching i naukę w miejscu pracy. Odpowiada także za sprzedaż w swojej firmie szkoleniowej i codziennie zdobywa nowe, praktyczne doświadczenia.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK