| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deficyt budżetu wyniósł około 53-54 proc. planu

Deficyt budżetu wyniósł około 53-54 proc. planu

Deficyt budżetowy na koniec maja wyniósł około 53-54 proc. planu na 2005 rok, co wynika z opóźnienia w wypłacie dodatków do emerytur. Opóźnienie może zmniejszać deficyt w kolejnych miesiącach o około 10 pkt proc. wobec harmonogramu wykonania budżetu - ocenia wiceminister finansów Elżbieta Suchocka- Roguska.

"Szacujemy, że będzie to 53-54 proc. planu. Taki wynik to efekt niższych wydatków. Według pierwotnych planów w maju do wypłacenia miało być 1,3 mld zł z tytułu dodatków do emerytur. Tymczasem nie ma jeszcze ustawy, która by to regulowała" - powiedziała Suchocka-Roguska.W czasie prac nad budżetem SLD przeforsował zapis, zgodnie z którym w tym roku mają zostać wypłacone jednorazowe dodatki do emerytur i rent. Środki, jakie zostały na nie przeznaczone, pochodziły z obsługi długu. Kwota na wypłatę świadczeń została zapisana w ustawie budżetowej mimo braku ustawy, która by to regulowała. Sejm pod koniec maja uchwalił ustawę o dodatku pieniężnym dla najuboższych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne albo zasiłek emerytalny. Ustawa trafiła do Senatu.Według Suchockiej-Roguskiej opóźnienie w wypłacie świadczeń spowoduje przesunięcie w planowanym wykonaniu deficytu budżetowego w kolejnych miesiącach. "Spodziewamy się, że wypłata może być w sierpniu lub we wrześniu. W czerwcu wynik deficytu mógłby być więc niższy o około 10 pkt proc. wobec wcześniejszego planu, pod warunkiem jednak, że jeszcze w czerwcu nastąpi wypłata zysku NBP za 2004 rok" - powiedziała wiceminister.Według harmonogramu wykonania budżetu deficyt budżetowy w maju miał wynieść 64,5 proc. planu na cały rok. Po czerwcu miał on wynosić 62,8 proc. Zgodnie z ustawą budżetową wypłata z zysku NBP ma wynosić ponad 4,6 mld zł, a deficyt budżetowy na cały rok zaplanowano na poziomie 35 mld zł.Deficyt budżetu po kwietniu 2005 roku wyniósł 13.876,9 mln zł, czyli 39,6 proc. planowanej na cały rok kwoty.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK