| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy przeciwni podwyżkom

Przedsiębiorcy przeciwni podwyżkom

Jeżeli zostanie podniesiona akcyza na olej opałowy, gaz płynny i energię elektryczną, to Business Centre Club zapowiada złożenie skargi do Trybunału Konstytucyjnego, a w razie potrzeby także do instytucji europejskich. Podwyżkom stanowczo sprzeciwia się też Krajowa Izba Gospodarcza.

Zdaniem Business Centre Club podwyżek nie uzasadniają ani bieżące potrzeby budżetu, ani konieczność eliminacji nadużyć przy wykorzystaniu olejów napędowego i opałowego. „Nie możemy też podzielić poglądów wyrażanych przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów, że podwyżka akcyzy na energię elektryczną i zmiana miejsca jej poboru nie dotknie odbiorców energii.

Trudno oprzeć się wrażeniu, że jedynym celem, który ma na uwadze Ministerstwo Finansów, jest cel fiskalny” – napisano w udostępnionym „Gazecie Prawnej” stanowisku BCC. Krytycznie oceniono również zamiar podniesienia akcyzy na lekki olej grzewczy i zrównanie ich ze stawkami akcyzy na olej napędowy. Jak przypomniano, MF próbuje przekonać, że tylko jedna stawka akcyzy może uniemożliwić używanie oleju opałowego do celów napędowych.

Zdaniem BCC, istniejący system obrotu tymi nośnikami energii (olej opałowy i gaz LPG) jest wystarczająco dobry. Obrót ten należałoby jednak kontrolować i dodatkowo uszczelnić przez wprowadzenie kas fiskalnych – podkreśla BCC. Zapowiada też, że jeżeli zostaną podniesione stawki akcyzy, to zaskarży je do TK, a w razie potrzeby także do instytucji europejskich.

Także Krajowa Izba Gospodarcza stanowczo sprzeciwia się podwyżce akcyzy na lekki olej opałowy, ciężki olej opałowy i gaz płynny do celów opałowych. KIG zwraca uwagę, że podniesie to koszty produkcji w wielu firmach oraz koszty ogrzewania domów. „Objęcie akcyzą w wysokości 695 zł za tonę gazu płynnego (nie tylko gazu propan-butan) wykorzystywanego do celów opałowych oraz zwolnienie z akcyzy gazu płynnego w butlach wykorzystywanego do celów grzewczych może spowodować kolejne patologie podatkowe” – ostrzega KIG.

Jak poinformował w środę PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman, rozporządzenie w sprawie zrównania akcyzy na olej opałowy i napędowy ma być wydane przed końcem maja.


Krzysztof Tomaszewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK