| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RPP. Analitycy nie są zgodni

RPP. Analitycy nie są zgodni

Rada Polityki Pieniężnej, której dwudniowe posiedzenie zaczyna się jutro, pozostawi stopy procentowe bez zmian, a jeśli zdecyduje się na obniżkę, wyniesie o­na 25 pkt bazowych.

Oczekiwania analityków są rozbieżne, bo, z jednej strony, w najbliższych miesiącach inflacja powinna szybko spadać, a z drugiej, rada zmieniła nastawienie z łagodnego na neutralne, co schłodziło oczekiwania rynku na kolejne cięcia stóp.

Ekonomiści PKO BP spodziewają się obniżki o 25 pkt bazowych. – Dane z ostatnich miesięcy wskazują na zahamowanie wzrostu gospodarczego i poprawiają się perspektywy inflacji w najbliższych miesiącach, która już w drugiej połowie roku spadnie do poziomu 1,5 proc. i przez znaczną część przyszłego będzie się kształtowała poniżej 2 proc. – tłumaczy Piotr Kalisz, ekonomista PKO BP. Podobnego zdania jest Stanisław Kluza z BGŻ, który podkreśla, że obniża się również presja inflacyjna. Przy obecnych uwarunkowaniach makroekonomicznych brak szybkiego cięcia stóp oznaczałby zaostrzanie polityki pieniężnej. Piotr Kalisz prognozuje, że będzie to ostatnie cięcie w tym roku, ponieważ w kolejnych miesiącach, w okresie przedwyborczym, wzrośnie niepewność polityczna. Ten czynnik będzie powstrzymywać większe redukcje, choć gdyby się okazało, że dane na temat wzrostu gospodarczego są znacznie gorsze niż szacowane, i pojawią się kolejne informacje, które wskazywałyby na jeszcze silniejszy spadek inflacji, nie można wykluczyć, że Rada zdecyduje się na kolejne obniżki. Z kolei ekonomiści Banku BPH sądzą, że na najbliższym posiedzeniu Rada pozostawia stopy bez zmian, a z kolejną decyzją o redukcji stóp poczeka do czerwca, kiedy znana będzie inflacja za maj, która może spaść poniżej celu. W związku z tym bardziej prawdopodobna jest obniżka stóp na posiedzeniu czerwcowym o 25 pkt bazowych.

Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK, oczekuje od Rady konsekwencji. – Skoro w kwietniu Rada zdecydowała się zmienić nastawienie na neutralne, nie można oczekiwać, że miesiąc później zdecyduje się na obniżkę stóp – tłumaczy ekonomista ING BSK.

Zastrzega jednak, że za kilka miesięcy, kiedy inflacja spadnie prawdopodobnie poniżej poziomu 1 proc., RPP może zdecydować się na kolejne cięcie stóp.


Monika Krześniak

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK