| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost cen energii prawie pewny

Wzrost cen energii prawie pewny

Nawet 20-proc. podwyżki opłat za prąd grożą odbiorcom indywidualnym w związku z zapowiadaną podwyżką akcyzy na energię elektryczną od przyszłego roku. Podmioty prowadzące działalność gospodarczą mogą zapłacić o 18 proc. więcej - twierdzą przedstawiciele zakładów energetycznych.

– Skala spodziewanych podwyżek może zamknąć się w przedziale od 1,8 do 18 proc. dla odbiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz od 2 do 20 proc. dla odbiorców będących gospodarstwami domowymi (ze względu na obciążenie podatku akcyzowego nieodliczanym podatkiem VAT) – mówi Jerzy Topolski, członek zarządu ENION S.A. Przedstawiciele innych spółek dystrybucyjnych także uważają, że nie uda się uniknąć podwyżek cen energii.

Choć wyższy o 11 proc. podatek akcyzowy przejdzie z wytwórców na spółki dystrybucyjne, mało prawdopodobne jest, by skłoniło to elektrownie (wytwórców) do pomniejszenia ceny sprzedawanej przez nich energii o wysokość podatku akcyzowego. Wytwórcy wielokrotnie podkreślali, że od pięciu lat nie podnoszą cen energii.

– Nie widzimy prawnych ani ekonomicznych przesłanek świadczących o tym, aby wytwórcy energii byli skłonni obniżyć cenę o wartość akcyzy. Według naszej oceny może to skutkować podwyższeniem ceny dla odbiorców końcowych, a to z pewnością nie sprzyja konkurencyjności polskiej gospodarki – mówi Iwona Jarzębska ze Stoenu.

Dystrybutorzy są przekonani, że Urząd Regulacji Energetyki nie uzna za uzasadnione większych kosztów ponoszonych w związku z obciążeniem ich akcyzą i nie uwzględni ich przy zatwierdzaniu taryf. Wpłynie to negatywnie na kondycję spółek, które już obliczają straty. Jeśli ceny zakupu energii od wytwórców nie zostaną obniżone o wartość akcyzy, szacowana dla spółki ENION strata może wynieść nawet 310 mln zł w skali roku.

Do tego trzeba doliczyć ok. 12 mln zł rocznie z tytułu dodatkowych kosztów windykowania należności za energię obciążoną akcyzą. Dystrybutorzy przewidują także dodatkowe nakłady na zorganizowanie obiegu informacji wydzielającej odbiorców końcowych, dla których energia będzie obciążona akcyzą, oraz dla pozostałych, do których trafia ok. 20 proc. sprzedawanej energii.

Dystrybutorzy podkreślają fakt, że minimalny poziom akcyzy dla energii elektrycznej określony unijną dyrektywą 2003/96/WE wynosi 0,5 do 1 euro. Wysokość proponowanej akcyzy jest więc niemal pięciokrotnie wyższa.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Julita Wróbel


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK