| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobre wyniki przedsiębiorstw

Dobre wyniki przedsiębiorstw

Wyniki finansowe przedsiębiorstw zanotowane w pierwszym kwartale są dobre, ale znacznie mniej korzystne niż przed rokiem. Można się było tego spodziewać.

Zapowiadały to zyski wypracowane w trzecim i czwartym kwartale ubiegłego roku. Z ich poziomu widać było, że przedsiębiorstwa zaczęły odczuwać skutki umocnienia się polskiej waluty – eksporterzy za tę samą kwotę euro czy USD otrzymywali w złotych mniej niż w pierwszym lub drugim kwartale ubiegłego roku.

Dość dobre wyniki finansowe firmy zawdzięczają głównie temu, że ich przychody rosły wyraźnie szybciej niż koszty. A było to możliwe dzięki restrukturyzacji przedsiębiorstw przeprowadzonej przed 2004 r., we wcześniejszych, chudych latach. Ponadto przedsiębiorstwa poradziły sobie nieźle z osłabioną koniunkturą gospodarczą na naszym rynku, na którym popyt był w pierwszym kwartale tego roku słaby, bo spadała siła nabywcza płac, a zatrudnienie rosło nieznacznie przy bardzo wysokim bezrobociu.

Firmy wykorzystały jednak pełne otwarcie rynku Piętnastki dla naszych towarów. W efekcie eksport rósł w imponującym tempie, choć był znacznie mniej opłacalny. Wszystko to sprawia, że w firmach jest dużo pieniędzy.

Przedsiębiorstwa mają więc warunki do inwestowania. Ekonomiści liczą, że przyspieszenie w inwestycjach nastąpi w drugim półroczu tego roku. Wtedy można się spodziewać poprawy popytu na rynku krajowym na wyroby wytwarzane w naszym kraju.

Przedsiębiorstwa będą musiały wówczas zwiększać inwestycje nawet przy braku zaufania do polityki gospodarczej, bo w dłuższej perspektywie zamiast zysków mogłyby notować straty, a z drugiej strony nie dałoby się utrzymać wysokiego tempa wzrostu gospodarczego i poprawić sytuacji na rynku pracy.

Janusz K. Kowalski


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK