| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Polska rajem dla piratów

Polska rajem dla piratów

Procentowy wskaźnik piractwa komputerowego w Polsce wzrósł z 58 proc. w 2003 r. do 59 proc. w 2004 r. - wynika z raportu IDC przygotowanego na zlecenie Business Software Alliance (BSA), organizacji zrzeszającej największych producentów oprogramowania.

Większy wskaźnik używania nielegalnego oprogramowania w krajach Unii Europejskiej notuje już tylko Grecja (62 proc.). Tymczasem w samej Unii Europejskiej w ciągu minionego roku wskaźnik piractwa komputerowego spadł o 2 proc. (do 35 proc.).

W dalszym ciągu niedoścignionym wzorem pozostają USA, gdzie wskaźnik ten wynosi 21 proc. Wartość wykrytego nielegalnego oprogramowania w Polsce wyniosła 379 mln USD. – Gdyby zmniejszyć piractwo choćby o 10 proc., w Polsce przybyłoby 3,2 tys. nowych miejsc pracy w sektorze informatycznym oraz dużo więcej w innych branżach z nim związanych.

Dałoby to dodatkowe 130 mln USD – przekonuje Bartłomiej Witucki, przedstawiciel Business Software Alliance w Polsce. Jego zdaniem wzrost skali piractwa jest o tyle zaskakujący, że widać wyraźny wzrost gospodarczy. – Powodem może być niska świadomość faktu, że kradzież oprogramowania i czyjejś wartości intelektualnej to taka sama kradzież jak kradzież np. samochodu – uważa Bartłomiej Witucki. Nie bez znaczenia jest także fakt małej efektywności wymiaru sprawiedliwości oraz niskich kar za piractwo komputerowe.
Marcin Kwaśniak


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Mandecki

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »