| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Uważaj na cybersquatting

Uważaj na cybersquatting

W Polsce jest obecnie zarejstrowanych ponad 202 tys. domen internetowych. Najwięcej domen narodowych .pl ma serwis nazwa.pl, w kwietniu br. przekroczył liczbę 40 tys. NetArt, właściciel serwisu nazwa.pl, posiada 20 proc. rynku polskich domen internetowych oraz ma aktualnie największą dynamikę sprzedaży spośród wszystkich polskich rejestratorów domen.

Domena internetowa jest unikalnym adresem w sieci internet, który ma postać cyfr i liter, np. www.gazetaprawna.pl. Taki właśnie adres internetowy może być też połączony z różnego rodzaju usługami internetowymi (np. pocztą elektroniczną czy grupami dyskusyjnymi).

Domeny internetowe składają się z dwóch członów. Pierwszym z nich jest nazwa firmy lub usługi, natomiast drugi człon stanowi tzw. rozszerzenie domeny (ono także może składać się z dwóch członów oddzielonych kropką, jeśli rejestrujemy domenę krajową, np. waw.pl).

W przypadku domen krajowych np. pl można rozróżnić jeszcze rozszerzenia funkcjonalne, do których należą np. com.pl, .net.pl, .org.pl, info.pl lub też rozszerzenia regionalne np. waw.pl, wroc.pl, gda.pl. Najczęściej poza rozszerzeniem .pl wybieranym w Polsce jest rozszerzenie .com.pl.

Obecnie nie zwraca się już dużej uwagi na charakter rozszerzenia, ale raczej na to, czy domena o podanej nazwie jest jeszcze wolna w jakimkolwiek prostym rozszerzeniu. Coraz więcej atrakcyjnych nazw domenowych jest bowiem zajętych we wszystkich rozszerzeniach.

Pierwotnie domeny o rozszerzeniach .com przeznaczone były dla instytucji prowadzących działalność komercyjną, .net dla instytucji związanych z siecią internet oraz .org dla różnego rodzaju organizacji. Granice te jednak coraz bardziej się zacierają.

Praktycznie od kiedy pojawiły się adresy internetowe, mamy do czynienia z przestępstwami w tej dziedzinie. Jest to tzw. cybersquatting, czyli piractwo domenowe. Proceder ten polega na rejestrowaniu atrakcyjnych domen internetowych (najczęściej zawierających nazwy firm, znaków towarowych lub nazwiska znanych osób) i odsprzedawaniu ich z zyskiem. Termin cybersquatting wywodzi się od nazwy praktyk polegających na zajmowaniu opuszczonych mieszkań i budynków bez wymaganego zezwolenia lub prawa własności. Cybersquatting to jeden z najczęstszych przypadków łamania prawa w internecie.

Tak więc zakładając firmę warto zarezerwować swoją domenę jak najszybciej, ponieważ ktoś inny może wykorzystać – nawet nieświadomie – jej nazwę. Trzeba jednocześnie pamiętać, że odebranie przyznanej komuś domeny jest prawie niemożliwe, a jeśli nawet, to jest to bardzo długi i kosztowny proces. Już teraz domena jest istotnym składnikiem tożsamości firmy, traktowana na równi z unikalną nazwą i firmowym logo.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Olesiński


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK