REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uważaj na cybersquatting

REKLAMA

W Polsce jest obecnie zarejstrowanych ponad 202 tys. domen internetowych. Najwięcej domen narodowych .pl ma serwis nazwa.pl, w kwietniu br. przekroczył liczbę 40 tys. NetArt, właściciel serwisu nazwa.pl, posiada 20 proc. rynku polskich domen internetowych oraz ma aktualnie największą dynamikę sprzedaży spośród wszystkich polskich rejestratorów domen.
Domena internetowa jest unikalnym adresem w sieci internet, który ma postać cyfr i liter, np. www.gazetaprawna.pl. Taki właśnie adres internetowy może być też połączony z różnego rodzaju usługami internetowymi (np. pocztą elektroniczną czy grupami dyskusyjnymi).

Domeny internetowe składają się z dwóch członów. Pierwszym z nich jest nazwa firmy lub usługi, natomiast drugi człon stanowi tzw. rozszerzenie domeny (ono także może składać się z dwóch członów oddzielonych kropką, jeśli rejestrujemy domenę krajową, np. waw.pl).

W przypadku domen krajowych np. pl można rozróżnić jeszcze rozszerzenia funkcjonalne, do których należą np. com.pl, .net.pl, .org.pl, info.pl lub też rozszerzenia regionalne np. waw.pl, wroc.pl, gda.pl. Najczęściej poza rozszerzeniem .pl wybieranym w Polsce jest rozszerzenie .com.pl.

Obecnie nie zwraca się już dużej uwagi na charakter rozszerzenia, ale raczej na to, czy domena o podanej nazwie jest jeszcze wolna w jakimkolwiek prostym rozszerzeniu. Coraz więcej atrakcyjnych nazw domenowych jest bowiem zajętych we wszystkich rozszerzeniach.

Pierwotnie domeny o rozszerzeniach .com przeznaczone były dla instytucji prowadzących działalność komercyjną, .net dla instytucji związanych z siecią internet oraz .org dla różnego rodzaju organizacji. Granice te jednak coraz bardziej się zacierają.

Praktycznie od kiedy pojawiły się adresy internetowe, mamy do czynienia z przestępstwami w tej dziedzinie. Jest to tzw. cybersquatting, czyli piractwo domenowe. Proceder ten polega na rejestrowaniu atrakcyjnych domen internetowych (najczęściej zawierających nazwy firm, znaków towarowych lub nazwiska znanych osób) i odsprzedawaniu ich z zyskiem. Termin cybersquatting wywodzi się od nazwy praktyk polegających na zajmowaniu opuszczonych mieszkań i budynków bez wymaganego zezwolenia lub prawa własności. Cybersquatting to jeden z najczęstszych przypadków łamania prawa w internecie.

Tak więc zakładając firmę warto zarezerwować swoją domenę jak najszybciej, ponieważ ktoś inny może wykorzystać – nawet nieświadomie – jej nazwę. Trzeba jednocześnie pamiętać, że odebranie przyznanej komuś domeny jest prawie niemożliwe, a jeśli nawet, to jest to bardzo długi i kosztowny proces. Już teraz domena jest istotnym składnikiem tożsamości firmy, traktowana na równi z unikalną nazwą i firmowym logo.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Robert Olesiński


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA