| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Rejestracja umowy nic nie da

Rejestracja umowy nic nie da

W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej ustawę o VAT, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy będzie stanowiła kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 czerwca br.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej w listopadzie 2004 r. podatnik zawarł umowę leasingu samochodu osobowego (4-drzwiowy opel vectra). Odliczał więc połowę podatku wynikającego z rat leasingowych (nie więcej niż 5000 zł). Powstaje jednak pytanie, czy po wejściu w życie najnowszej nowelizacji ustawy o VAT będzie mógł odliczać 60 proc. podatku i czy kwota ograniczenia wzrośnie do 6000 zł? Czy w tym celu podatnik powinien zarejestrować umowę leasingu w urzędzie skarbowym?

Zasady dokonywania odliczeń VAT w przypadku kontynuacji umów leasingu samochodów regulują przepisy przejściowe ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej ustawa nowelizująca ustawę o VAT). Wynika z nich, że co do zasady należy stosować zasady obowiązujące w dniu zawarcia umowy. Artykuł 7 ust. 1 omawianej ustawy stanowi, że w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej ustawę o VAT, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynikałaby z przepisów art. 86 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 czerwca br.

Oznacza to, że w sytuacji opisanej w pytaniu nie będzie można skorzystać ze zwiększonych możliwości odliczania podatku naliczonego wynikających ze zmian przepisów.

Obowiązek rejestracji umowy, o którym mowa w pytaniu, dotyczy innej sytuacji – w której podatnikowi przed zmianą przepisów przysługuje możliwość odliczania całego podatku naliczonego od rat leasingowych. Wynika to z brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy nowelizującej ustawę o VAT.

Zgodnie z tym przepisem w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umów najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, możliwość pełnego odliczania VAT ma zastosowanie:

• w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy oraz

• pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r.

Podsumowując, w sytuacji opisanej w pytaniu należy dokonywać odliczeń VAT na dotychczasowych zasadach (50 proc. kwoty wynikającej z faktury, nie więcej niż 5000 zł). Jednocześnie przepisy nie wymagają rejestracji tego rodzaju umów.

Konrad Piłat


reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »