| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > MF chce sprzedać 15-letnie euroobligacje

MF chce sprzedać 15-letnie euroobligacje

BNP Paribas, Citigroup i Dresdner Kleinwort Wasserstein zorganizują emisję 15-letnich euroobligacji o wartości 500 mln euro. To ostatnia transza programu rozpoczętego w styczniu tego roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów.

"Ministerstwo Finansów informuje, że banki BNP Paribas, Citigroup i Dresdner Kleinwort Wasserstein otrzymały mandat na zorganizowanie ponownego otwarcia emisji 15-letniej obligacji nominowanej w euro o kuponie 4,20 proc., wyemitowanej na początku bieżącego roku" - podało MF w komunikacie.



"Transakcja ponownego otwarcia o wartości nominalnej 500 mln euro przeprowadzona zostanie w najbliższym czasie, w zależności od warunków rynkowych. Będzie to ostatnie ponowne otwarcie tej obligacji w tym roku" - głosi komunikat.



W tym roku resort sprzedał euroobligacje 15-letnie za 4,5 mld euro. W ubiegłym roku MF sprzedało w styczniu euroobligacje pięcioletnie za 1,5 mld euro. Na początku marca MF sprzedało papiery o wartości 700 mln euro. Środki uzyskane ze sprzedaży wcześniejszych transz euroobligacji 15-letnich zostały w większości przeznaczone na przedterminową spłatę długu w Klubie Paryskim.



Jak dotąd Polska spłaciła w tym trybie blisko 5,9 mld dolarów długu z 16,8 mld dolarów, jakie winna jest 16 wierzycielom zrzeszonym w Klubie. W najbliższych tygodniach prawdopodobnie zostanie sfinalizowana spłata hiszpańskiej części długu w Klubie Paryskim i trwają obecnie rozmowy z Hiszpanią w sprawie formuły spłaty.



Polska jest winna Hiszpanii około 45 mln euro (56,9 mln dolarów). Nadal jednak nieznane jest stanowisko największego wierzyciela z grupy, czyli Francji. Według danych MF, Polska jest jej winna ponad 2,6 mld euro (3,3 mld dolarów).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »