| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wynik PKN Orlen powinien być wyższy niż przed rokiem

Wynik PKN Orlen powinien być wyższy niż przed rokiem

Wynik PKN Orlen w drugim kwartale 2005 roku powinien być lepszy niż przed rokiem, dzięki korzystnym wskaźnikom marży rafineryjnej oraz dyferencjału URAL/Brent - poinformował w poniedziałek prezes spółki Igor Chalupec.

W drugim kwartale 2004 roku PKN Orlen miał 668 mln zł zysku netto."Przy założeniu, że wskaźnik marży rafineryjnej i dyferencjału utrzyma się do końca kwartału na obecnych poziomach, to wynik netto powinien być lepszy niż przed rokiem" - powiedział podczas konferencji prasowej Chalupec.Chalupec poinformował, że marża rafineryjna i dyferencjał URAL/Brent w drugim kwartale 2005 roku są wyższe odpowiednio o 70 i 14 proc. od wcześniejszych założeń spółki."Odnotowujmy do chwili obecnej marżę rafineryjną na poziomie 6,6 USD na baryłce, a dyferencjał URAL/Brent 4 USD na baryłce. Jest to w przypadku marży poziom porównywalny z drugim kwartałem 2004 roku, a dyferencjał jest o około 29 proc. wyższy w porównaniu z drugim kwartałem rok temu" - powiedział Chalupec.Wiceprezes spółki Paweł Szymański dodał, że pozytywnie na wyniki PKN Orlen w drugim kwartale wpłynie dywidenda z Polkomtela, która w 2004 roku była księgowana w pierwszym kwartale. "Na wynik netto negatywnie wpłynie natomiast przestój w instalacji do produkcji olefin" - powiedział SzymańskiPaweł Szymański powiedział po konferencji, że zaplanowany na drugi kwartał przestój instalacji do produkcji olefin nie zostanie zrównoważony przez dywidendę z Polkomtela, która zostanie zaksięgowana w drugim kwartale tego roku. Walne Polkomtela zdecydowało w kwietniu o wypłacie 424,7 mln zł dywidendy, co oznacza wypłatę 20,72 zł na jedną akcję.Rok wcześniej Polkomtel wypłacił akcjonariuszom 347,9 mln zł dywidendy. PKN Orlen ma 19,61 proc. akcji Polkomtela, co oznacza, że płocka spółka otrzyma od telekomu w ramach dywidendy około 84 mln zł. Na konferencji Szymański powiedział, że spółka nie będzie miała problemów z wykorzystaniem środków z dywidendy i zostaną one przeznaczone na inwestycje zapewniające odpowiedni wzrost z zaangażowanego kapitału. Dodał, że od czerwca w wynikach PKN Orlen konsolidowany będzie czeski Unipetrol.Szymański powiedział, że cena wynegocjowana za kupno Unipetrolu jest poniżej wartości aktywów netto."Oznacza to, że przy konsolidacji wystąpi coś co określa się mianem negatywnego goodwillu i według międzynarodowych standardów rachunkowości negatywny goodwill przeprowadza się jednorazowo przez rachunek wyników i to może mieć znaczący, pozytywny wpływ na wynik finansowy. Ale jest to zabieg księgowy" - powiedział Szymański.Skonsolidowany zysk netto PKN Orlen w I kwartale wzrósł do 630,6 mln zł z 366 mln zł rok wcześniej. Ankietowani analitycy spodziewali się, że zysk netto grupy PKN wyniósł średnio 603,5 mln zł, w przedziale prognoz od 501,1 mln zł do 770 mln zł. Przychody PKN w I kwartale 2005 roku wzrosły o 7 proc. do 6,8 mld zł. Zysk operacyjny wzrósł do 807,5 mln zł z 527,4 mln zł przed rokiem. Konsensus analityków dla zysku operacyjnego wyniósł 698 mln zł, a przychodów 7,64 mld zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK