| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Złoty znów słabszy, obligacje stabilne

Złoty znów słabszy, obligacje stabilne

Poniedziałkowe kwotowania polska waluta rozpoczęła spadkiem wartości wskutek rosnącego kursu dolara wobec euro oraz pogorszeniem nastrojów w krajach wschodzących.

W poniedziałek spadek złotego może być jeszcze głębszy. Rynek obligacji pozostaje stabilny. W poniedziałek około 9.30 za euro płacono 4,21 zł wobec 4,183 zł w piątek pod koniec kwotowań, a za dolara 3,34 zł wobec 3,212 zł w piątek. Odchylenie od starego parytetu wyniosło około 11 proc. po jego mocnej stronie wobec 11,7 proc. w piątek.


"Na rynku nic się nie dzieje. Obawiam się, że złoty może się dalej osłabiać z uwagi na negatywny sentyment w krajach wschodzących i kurs eurodolara" - powiedział Jacek Turczyński, dealer ABN Amro.Dolar umacnia się od kilku dni w reakcji na lepsze od prognoz dane z USA.W poniedziałek za euro płacono na rynku międzybankowym 1,2596 dolara wobec 1,2636 w piątek około godz. Zdaniem dealerów kurs euroodolara w tym tygodniu może się obniżyć do 1,24-1,25.Kurs dolar/złoty może przełamać silną barierę wzrostową na poziomie 3,33, co w konsekwencji może sprowadzić kurs do 3,40. Jednocześnie kurs dolar/złoty może się zbliżyć do 4,20.W poniedziałek GUS poda dane o inflacji. Rynek spodziewa się, że inflacja roczna w kwietniu 2005 roku spadła do 2,9 proc. z 3,4 proc. w marcu. Na rynku długu rentowność nie zmieniła się istotnie wobec piątkowego zamknięcia. Na rynkach bazowych ceny spadają."Rynek obligacji będzie zależał od sytuacji na rynku złotego, danych o inflacji i komentarzy członków RPP. Pewne wahnięcia może też spowodować publikacja wielkości podaży na środowy przetarg" - powiedział Piotr Pazio, dealer Banku BPH.Rentowność obligacji dwuletnich w poniedziałek rano wyniosła 5,30 proc. wobec 5,32 proc. w piątek na zamknięciu, pięcioletnich 5,40 proc. wobec 5,39 proc., a dziesięcioletnich DS1015 5,39 proc. wobec 5,39 proc.Ministerstwo Finansów w środę organizuje przetarg obligacji pięcioletnich. Oferta, która zostanie podana w poniedziałek, ma zawierać się w przedziale 2,5-3,0 mld zł.Dealerzy uważają, że zachowanie inwestorów zagranicznych na tej aukcji będzie wskazówką co do nastrojów na rynku obligacji.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »