| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Turecki wynalazek

Turecki wynalazek

Płaca minimalna nie jest polskim wynalazkiem, nie wymyśliła jej też socjalna Unia Europejska. Pierwsi wprowadzili ją u siebie... Turcy, i to już w 1936 r.

 Zatem kraj, który dopiero aspiruje do członkostwa we Wspólnocie Europejskiej, ma już swój wkład w jej dorobek. Praktycznie bowiem we wszystkich krajach członkowskich występuje płaca minimalna, ustalana albo w drodze ustawowej, albo w trakcie negocjacji. Wszędzie jednak decyzja o ustaleniu płacy minimalnej na konkretnym poziomie wywołuje bardzo poważne skutki dla rynku pracy i kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.
W Sejmie trwają prace nad podwyższeniem płacy minimalnej. Kto na takim rozwiązaniu skorzysta? Niewątpliwie już pracujący. Kto straci? Oczywiście bezrobotni i uczciwi pracodawcy.

Pracodawcy nie zatrudniają nowych osób, bo aby zapłacić pracownikowi do ręki ok. 619 zł, muszą wydać w sumie ponad 1000 zł. Nie ma więc szans na to, by wielu z nich zdecydowało się na zwiększanie zatrudnienia. Paradoksalnie, oprócz osób pracujących, na podniesieniu płacy minimalnej skorzysta więc jeszcze szara strefa.
O podniesienie płacy minimalnej walczą związki zawodowe, co jest rzeczą naturalną, bo postulaty płacowe zawsze były istotnym elementem ich działalności. Walczą one jednak o interesy swoich członków, czyli pracujących, a nie kandydatów na członków, czyli aktualnie bezrobotnych. Nie wiadomo, jaką drogą pójdą parlamentarzyści, pojawiają się jednak obawy, że w okresie kampanii wyborczej zaleje nas fala rozdawnictwa ustawowego, której zwiastunem może być bezrefleksyjne podniesienie płacy minimalnej. A swoją drogą Turcy chyba nie wywindowali płacy minimalnej zbyt wysoko, bo poziom ich bezrobocia oscyluje wokół 13 procent.
Tomasz Zalewski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK