| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gospodarka znów przyspieszy

Gospodarka znów przyspieszy

Badania koniunktury przeprowadzone przez ekspertów Narodowego Banku Polskiego potwierdzają dane GUS o sytuacji społeczno-gospodarczej zanotowane w pierwszym kwartale tego roku.

Wynika z nich, że osłabło tempo wzrostu gospodarczego, ale był to przede wszystkim efekt statystyczny związany głównie z ubiegłorocznym wejściem Polski do Unii Europejskiej, kiedy przed akcesją mieliśmy szaleństwo zakupów, które ogarnęło nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy – przy bardzo wysokiej ubiegłorocznej bazie rachunkowej trudno było uzyskać szybki wzrost gospodarczy. Ale to się zmieni.

Gospodarka znów przyspieszy. Do optymizmu skłaniają właśnie badania NBP. Wynika z nich, że przedsiębiorstwa spodziewają się wyraźnego wzrostu zapotrzebowania na oferowane wyroby i usługi. Ponadto eksport będzie nadal ważnym czynnikiem przyspieszającym tempo wzrostu gospodarczego. Bo mimo znacznej aprecjacji złotego sprzedaż naszych towarów na rynkach zagranicznych jest opłacalna i przedsiębiorstwa nie zamierzają jej ograniczać, przeciwnie, planują dalszą ekspansję na obcych rynkach. Ale najważniejsze jest to, że utrzymuje się, drugi kwartał z rzędu, ożywienie w inwestycjach. Ekonomiści spodziewają się, że w drugim półroczu staną się one głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego.

Nie mniej ważne jest to, że zwiększone przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne pozwolą na utrzymanie szybkiego rozwoju kraju także w przyszłości. Bez nich mogłaby pogorszyć się konkurencyjność naszej gospodarki, wyroby i usługi polskich firm mogłyby przegrywać z ofertą zagranicznych przedsiębiorstw nie tylko na rynku międzynarodowym, ale także nad Wisłą. Inwestycje nie mogą być jednak jednorazowe. Według ekspertów wysoki wzrost nakładów inwestycyjnych w naszej gospodarce musi się utrzymać przez co najmniej kilka lat.
Janusz K. Kowalski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK