| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Gospodarka znów przyspieszy

Gospodarka znów przyspieszy

Badania koniunktury przeprowadzone przez ekspertów Narodowego Banku Polskiego potwierdzają dane GUS o sytuacji społeczno-gospodarczej zanotowane w pierwszym kwartale tego roku.

Wynika z nich, że osłabło tempo wzrostu gospodarczego, ale był to przede wszystkim efekt statystyczny związany głównie z ubiegłorocznym wejściem Polski do Unii Europejskiej, kiedy przed akcesją mieliśmy szaleństwo zakupów, które ogarnęło nie tylko gospodarstwa domowe, ale i firmy – przy bardzo wysokiej ubiegłorocznej bazie rachunkowej trudno było uzyskać szybki wzrost gospodarczy. Ale to się zmieni.

Gospodarka znów przyspieszy. Do optymizmu skłaniają właśnie badania NBP. Wynika z nich, że przedsiębiorstwa spodziewają się wyraźnego wzrostu zapotrzebowania na oferowane wyroby i usługi. Ponadto eksport będzie nadal ważnym czynnikiem przyspieszającym tempo wzrostu gospodarczego. Bo mimo znacznej aprecjacji złotego sprzedaż naszych towarów na rynkach zagranicznych jest opłacalna i przedsiębiorstwa nie zamierzają jej ograniczać, przeciwnie, planują dalszą ekspansję na obcych rynkach. Ale najważniejsze jest to, że utrzymuje się, drugi kwartał z rzędu, ożywienie w inwestycjach. Ekonomiści spodziewają się, że w drugim półroczu staną się one głównym czynnikiem wzrostu gospodarczego.

Nie mniej ważne jest to, że zwiększone przedsięwzięcia rozwojowe i modernizacyjne pozwolą na utrzymanie szybkiego rozwoju kraju także w przyszłości. Bez nich mogłaby pogorszyć się konkurencyjność naszej gospodarki, wyroby i usługi polskich firm mogłyby przegrywać z ofertą zagranicznych przedsiębiorstw nie tylko na rynku międzynarodowym, ale także nad Wisłą. Inwestycje nie mogą być jednak jednorazowe. Według ekspertów wysoki wzrost nakładów inwestycyjnych w naszej gospodarce musi się utrzymać przez co najmniej kilka lat.
Janusz K. Kowalski


reklama

Źródło:

GP

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »