REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost PKB 2,5 proc.

REKLAMA

Wzrost PKB w I kw. tego roku w porównaniu z I kw. 2004 roku Ministerstwo Finansów szacuje na około 2,5 proc. wobec 3,9 proc. w IV kwartale 2004 roku - wynika z kwietniowego przeglądu makroekonomicznego MF.
"Uwzględniając wyniki aktywności gospodarczej w głównych sektorach gospodarki szacuje się, że wzrost PKB w I kw. 2005 r. w porównaniu do analogicznego kwartału w ub. roku wyniesie ok. 2,5 proc. wobec 3,9 proc. w IV kw. 2004 r. Spowolnienie rocznego indeksu wzrostu jest w głównej mierze efektem statystycznym wysokiej bazy w analogicznym kwartale ubiegłego roku" - napisali pracownicy Departamentu Polityki Finansowej, Analiz i Statystyki w MF w przeglądzie.

W I kwartale ubiegłego roku PKB wzrósł aż o 6,9 proc. MF zaznacza, że analiza danych oczyszczonych z wahań sezonowych pokazuje, że w I kwartale 2005 roku "mieliśmy nawet do czynienia z nieznacznym przyspieszeniem tempa wzrostu kwartalnego".

MF prognozuje kontynuację ożywienia inwestycji w I kwartale tego roku. "Oczekujemy kontynuacji zapoczątkowanego w ubiegłym roku ożywienia aktywności inwestycyjnej, a wzrost produkcji budowlano- montażowej o 5,7 proc. pozwala optymistycznie patrzeć na dynamikę inwestycji w I kw." - napisano w raporcie. W IV kwartale nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 7,2 proc.

"Optymistyczne informacje dotyczące sytuacji finansowej przedsiębiorstw, (...) wzrost popytu na pracę oraz ożywienie w budownictwie (wzrost o 7,6 proc. w I kwartale 2005 r.) pozwalają oczekiwać przyspieszenia tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe w roku bieżącym" - napisali autorzy przeglądu.

"To, że inwestycje wyraźnie wrosną, potwierdzają dane GUS, gdyż w I kwartale br. firmy wytwarzające głównie dobra inwestycyjne zwiększyły sprzedaż aż o 9 proc.(...) Dodatkowo spodziewamy się, że zgromadzone przez przedsiębiorstwa środki finansowe wpłyną pozytywnie na zwiększenie działalności inwestycyjnej, gdyż utrzymana została wysoka dynamika depozytów sektora przedsiębiorstw, ok. 24,2 proc. w I kwartale br." - dodają.

Ponadto, jeżeli dobre wyniki w handlu zagranicznym będą kontynuowane, to - według MF - w I kwartale tego roku możemy po raz kolejny odnotować pozytywny wkładu eksportu netto we wzrost PKB.

"Obserwowane w marcu osłabienie złotego, który tak jak inne waluty regionu uległ deprecjacji w wyniku wzrostu stóp procentowych w USA i ograniczenia atrakcyjności tzw. emerging markets, powinno korzystnie wpłynąć na opłacalność działalności eksportowej" - uważa MF. Raport MF wskazuje na wyraźne spowolnienie wzrostu produkcji przemysłowej (w pierwszych trzech miesiącach roku wzrosła ona zaledwie o 0,7 proc.), co w połączeniu z informacją o spadku sprzedaży detalicznej o 0,4 proc. sugeruje, że popyt wewnętrzny w I kwartale był stosunkowo niski.

"Ponadto oczekiwany jest bardzo duży negatywny wkład zmiany stanu zapasów we wzrost PKB, co jest kolejnym czynnikiem sugerującym, że tempo wzrostu PKB w ujęciu rdr będzie niższe niż w poprzednich kwartałach. Szacujemy, że będzie ono o ok. 1,5 pkt. proc. niższe od zanotowanego w IV kw. 2004 r., co jest nienajgorszym wynikiem, jeżeli uwzględnimy wysoką bazę" - napisano w raporcie.

Na podstawie tempa wzrostu wartości dodanych w usługach rynkowych, przemyśle i budownictwie MF szacuje, że wartość dodana brutto w całej gospodarce w I kwartale 2005 roku wzrosła realnie rdr o 2,5 proc. "W oparciu o kształtowanie się wspomnianych kategorii ekonomicznych oszacowano, że w I kw. br. realny wzrost wartości dodanej w usługach rynkowych wyniósł 3,1 proc., a wartość dodana w przemyśle wzrosła o 0,9 proc. (...) Szacuje się, że w I kw. 2005 r. wartość dodana w budownictwie wzrosła realnie o 7,8 proc. w stosunku do analogicznego kwartału roku poprzedniego" - pisze MF.

MF szacuje, że wkład realnego tempa wzrostu popytu krajowego w I kwartale 2005 roku wyniesie ok. 2 pkt. proc., a wkład eksportu netto we wzrost będzie kształtować się na poziomie ok. 0,5 pkt. proc. Wkład popytu konsumpcyjnego ogółem wyniesie ok. 1,3 pkt. proc., z kolei wkład nakładów brutto na środki trwałe inwestycji ukształtuje się na poziomie ok. 1,5 pkt. proc. Według autorów przeglądu, w I kwartale wystąpił negatywny wpływ zapasów na wzrost PKB, a wkład akumulacji we wzrost PKB wyniósł ok. 0,7 pkt. proc.

Szacunki MF wskazują, że w I kwartale tendencja niskiego realnego tempa wzrostu spożycia indywidualnego (w IV kw. 2004 roku wynoszące zaledwie 1,8 proc. rdr wobec ponad 3,5 proc. w poprzednich trzech kwartałach 2004 roku) zostanie utrzymana w I kwartale 2005 roku.

"O niskim popycie konsumpcyjnym gospodarstw domowych świadczą z jednej strony dane o sprzedaży detalicznej, z drugiej zaś brak jednoznacznych sygnałów o poprawie sytuacji dochodowej gospodarstw domowych" - uważa MF.

Resort finansów oczekuje wzrostu konsumpcji w kolejnych kwartałach w wyniku wzrostu wynagrodzeń.

"Wzrost zatrudnienia może oznaczać, że przedsiębiorstwa optymistycznie oceniają perspektywy sprzedaży swoich towarów i usług w kolejnych miesiącach. Należy oczekiwać, że wraz ze spadkiem inflacji nastąpi wzrost wynagrodzeń w ujęciu nie tylko nominalnym, ale również realnym, co powinno przyczynić się do wzrostu konsumpcji w kolejnych kwartałach" - pisze MF.

"W drugiej połowie roku znacznie niższa będzie również baza odniesienia. Będzie więc wówczas możliwe osiągnięcie stosunkowo wysokiego tempa wzrostu gospodarczego w ujęciu rocznym" - dodaje.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA