| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom lepiej w Unii Europejskiej

Firmom lepiej w Unii Europejskiej

Autorzy tezy, iż przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dobrze wpłynie na polską gospodarkę, nie muszą się nawet zbytnio wysilać przy gromadzeniu argumentów tezę tę potwierdzających.

W znacznej przewadze są firmy, które, niezależnie od wielkości, poprawiły swoją sytuację finansową, wykorzystując choćby zniesienie ceł i ułatwiony dostęp do finansów europejskich. Jednak o tym, czy ten pozytywny impuls zadziała jednorazowo albo przerodzi się w mocny trend przesądzić mogą uwarunkowania wewnętrzne.

A na własnym podwórku o optymizm jest już znacznie trudniej, a dobre sygnały przeplatają się z wieściami mało krzepiącymi. Cieszą prognozy banków spodziewających się dalszego wzrostu popytu na kredyty – w tym także w sektorze przedsiębiorstw.

Tym bardziej że po raz pierwszy od wielu lat badania NBP wychwyciły tendencję do łagodzenia kryteriów udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw, a nawet zmniejszania marży kredytowej. Z kolei musi martwić kolejne wahnięcie w dół Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury, co w opinii analityków potwierdza umiarkowany trend wzrostowy, zamiast wciąż oczekiwanego przyspieszonego tempa wzrostu o trwałym charakterze.

Jak pokazują badania menedżerów finansowych, na rodzimym podwórku wciąż najpoważniejszą barierą hamującą wzrost są wysokie podatki i skomplikowany system podatkowy. Wspomaga je zmora nieterminowych płatności, które są skutkiem m.in. wolno działających sądów gospodarczych. Tworzą one balast, bez usunięcia którego europejski impuls trudno będzie przekształcić w mocny trend.
Zbigniew Biskupski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »