| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom lepiej w Unii Europejskiej

Firmom lepiej w Unii Europejskiej

Autorzy tezy, iż przystąpienie Polski do Unii Europejskiej dobrze wpłynie na polską gospodarkę, nie muszą się nawet zbytnio wysilać przy gromadzeniu argumentów tezę tę potwierdzających.

W znacznej przewadze są firmy, które, niezależnie od wielkości, poprawiły swoją sytuację finansową, wykorzystując choćby zniesienie ceł i ułatwiony dostęp do finansów europejskich. Jednak o tym, czy ten pozytywny impuls zadziała jednorazowo albo przerodzi się w mocny trend przesądzić mogą uwarunkowania wewnętrzne.

A na własnym podwórku o optymizm jest już znacznie trudniej, a dobre sygnały przeplatają się z wieściami mało krzepiącymi. Cieszą prognozy banków spodziewających się dalszego wzrostu popytu na kredyty – w tym także w sektorze przedsiębiorstw.

Tym bardziej że po raz pierwszy od wielu lat badania NBP wychwyciły tendencję do łagodzenia kryteriów udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw, a nawet zmniejszania marży kredytowej. Z kolei musi martwić kolejne wahnięcie w dół Wskaźnika Wyprzedzającego Koniunktury, co w opinii analityków potwierdza umiarkowany trend wzrostowy, zamiast wciąż oczekiwanego przyspieszonego tempa wzrostu o trwałym charakterze.

Jak pokazują badania menedżerów finansowych, na rodzimym podwórku wciąż najpoważniejszą barierą hamującą wzrost są wysokie podatki i skomplikowany system podatkowy. Wspomaga je zmora nieterminowych płatności, które są skutkiem m.in. wolno działających sądów gospodarczych. Tworzą one balast, bez usunięcia którego europejski impuls trudno będzie przekształcić w mocny trend.
Zbigniew Biskupski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »