| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wielka majówka Polaków

Wielka majówka Polaków

Każdy długi weekend czy święto przypadające w połowie tygodnia wciąż budzi emocje.

Pracownicy spekulują na temat, czy otrzymają dodatkowy dzień wolny albo czy odpracować np. jeden dzień i wydłużyć sobie weekend.

W bieżącym roku oprócz tradycyjnego święta pracy i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przypada jeszcze święto Bożego Ciała. W tym roku usytuowanie tych świąt w tygodniu nie komplikuje pracodawcom sposobu obliczania pracownikom czasu pracy. 3 i 26 maja przypadają w środku tygodnia odpowiednio we wtorek i w czwartek, nie ma wątpliwości, że te dwa dni są dla pracowników wolne od pracy i nic więcej się im z tego tytułu nie należy.

Z kolei święto 1 Maja przypada w niedzielę, co zwalnia pracodawcę z obowiązku obniżenia wymiaru czasu pracy pracowników i nie musi on wskazać innego dnia wolnego z tego tytułu w innym terminie. Zgodnie z treścią art. 130 kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt.

W kwestii łączenia świąt przypadających w środku tygodnia z weekendem możliwości jest kilka: urlop wypoczynkowy, odpracowanie, płatny dzień wolny. Jeżeli jednak pracodawca uzna, że długi weekend zde- zorganizuje pracę w firmie, dzień pomiędzy świętami a weekendem będzie normalnym dniem pracy.

Czas pracy w maju

Maj składa się z 31 dni kalendarzowych – rozpoczyna się w niedzielę i kończy we wtorek. Pełne 4 tygodnie okresu rozliczeniowego upływają 28 maja 2005 r. Liczba godzin do przepracowania w tym miesiącu dla pracowników objętych 8-godzinną dobową normą czasu pracy, obliczoną zgodnie z art. 130 kodeksu pracy, wynosi 160 godzin:
40 godzin x 4 tygodnie + 2 x 8 godzin za dni robocze 30 i 31 maja – 2 x 8 godzin z tytułu dni świątecznych, tj. 3 oraz 26 maja 2005 r. = 160 godzin.
Tomasz Zalewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK