| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Indeks Biznesu wzrósł w kwietniu do 59 pkt

Indeks Biznesu wzrósł w kwietniu do 59 pkt

Roczny Indeks Biznesu, przygotowywany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, wzrósł w kwietniu o 1 pkt do 59 pkt.

"Wydaje się, że już w tym kwartale można oczekiwać niewielkiej poprawy tempa wzrostu, a pierwszy kwartał tego roku można będzie zakwalifikować jako moment przesilenia po odnotowanym dokładnie rok temu boomie akcesyjnym. Obecnie obserwowane tempo wzrostu jest w dużej mierze efektem bazy odniesienia i gdyby policzyć średnie tempo dla pierwszego kwartału tego i poprzedniego roku otrzymujemy całkiem przyzwoitą przeciętną dynamikę wzrostu (ok. 5 proc.) w stosunku do tego, co mieliśmy jeszcze w pierwszym kwartale dwa lata temu" - napisali eksperci PKPP w swoim kwietniowym raporcie.Ich zdaniem dynamika indeksu kwartalnego (wzrost o 4 pkt do poziomu 53 pkt) wskazuje na dynamikę PKB w pierwszych dwóch kwartałach na poziomie 3,5-4 proc."Chociaż z indeksu kwartalnego wynika, że tempo wzrostu w dwu pierwszych kwartałach tego roku nie powinno przekroczyć granic 3,5-4 proc., to indeks roczny wyraźnie nadal wskazuje na tendencje wzrostowe. Pomimo obserwowanych w ostatnim miesiącu spadków produkcji i sprzedaży detalicznej, co wynika głównie z zahamowania konsumpcji i ograniczania zapasów, optymizmem napawają dobre wyniki w handlu zagranicznym oraz rosnące inwestycje i zatrudnienie" - podała PKPP.Roczny indeks popytu globalnego wzrósł w kwietniu do 62 pkt z 59 pkt w marcu 2005 r., zaś kwartalny wzrósł o 4 pkt do 49 pkt. Roczny indeks finansów, oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw wzrósł w kwietniu o 1 pkt do 63 pkt, a indeks kwartalny wzrósł o 5 pkt do 67 pkt.Roczny indeks sytuacji makroekonomicznej zwiększył się w kwietniu o 1 pkt do 56 pkt, a kwartalny wzrósł o 9 pkt do 56 pkt. Roczny indeks sytuacji politycznej spadł w kwietniu o 1 pkt do 29 pkt, a kwartalny wzrósł o 1 pkt do 34 pkt.Indeks Biznesu PKPP Lewiatan powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB rocznie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Kowalski

Prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, wcześniej kierownik działu windykacji w jednej z największych firm teleinformatycznych. Specjalizuje się w zagadnieniach podatkowych. Autor licznych publikacji, doświadczony wykładowca i szkoleniowiec.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK