| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Stopy niższe o 50 pkt, nastawienie neutralne

Stopy niższe o 50 pkt, nastawienie neutralne

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 50 pkt bazowych i niespodziewanie zmieniła nastawienie na neutralne. Według wielu ekonomistów nie oznacza to wcale końca cieć, ale kolejne będą ostrożniejsze, po 25 pkt bazowych.

Zdaniem Stanisława Kluzy, głównego ekonomisty BGŻ, obniżka stóp w takiej skali nie była zaskoczeniem, natomiast zmiana nastawienia z łagodnego na neutralne jest nieco dziwna, bo nastąpiła przed oczekiwanymi, głębokimi spadkami inflacji. Jest to decyzja na wyrost – ocenia S. Kluza i dodaje, że powinna zostać podjęta dopiero w momencie ustabilizowania sytuacji. Ekonomista BGŻ spodziewa się kolejnych obniżek stóp, w perspektywie 3-5 miesięcy główna stopa referencyjna może spaść poniżej 5 proc. Dodaje, że perspektywa tańszego kredytu dla przedsiębiorstw może się przełożyć na wzrost inwestycji przedsiębiorstw, a spodziewane niższe oprocentowanie kredytów mieszkaniowych jest dobrym sygnałem dla rynku nieruchomości, a tańszy kredyt konsumpcyjny może być impulsem dla ożywienia sprzedaży detalicznej.

Inne oczekiwania ma Andrzej Bratkowski, główny ekonomista Banku Pekao. – Mam nadzieję, że to ostatnia obniżka stóp w tym roku. Dobrze, że rada, zmieniając nastawienie na neutralne, dała taki sygnał. Według ostatnich dostępnych danych można oczekiwać, że pierwsze półrocze tego roku będzie słabe pod względem tempa wzrostu PKB, natomiast w 2006 roku możemy się spodziewać szybkiego wzrostu gospodarczego i większego zagrożenia inflacyjnego. Ostatnie obniżki nie będą miały większego wpływu na inflację w najbliższych miesiącach, ale mogą się okazać zbyt głębokie z punktu widzenia sytuacji w roku przyszłym – argumentuje A. Bratkowski. Obniżka stóp wzmocniła złotego, który od rana ostro tracił na wartości. Wzrosły rentowności obligacji.

Główna stopa referencyjna wynosi od dziś 5,5 proc. Wczorajsza obniżka była drugą w tym roku, wcześniej, w marcu RPP obniżyła stopy również o 50 pkt bazowych. W maju zostanie opublikowana kolejna projekcja inflacyjna, którą rada weźmie pod uwagę przy podejmowaniu kolejnych decyzji.


Monika Krześniak
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł M. Lipnicki

Pisarz i trener biznesu z prawie 30-letnim stażem, aktor, prezenter TV. Szkoli przedstawicieli firm i urzędów w kraju i za granicą. Przygotowuje i prowadzi wyłącznie własne programy autorskie; niektóre z nich miały po kilkaset edycji. Liczba Uczestników jego szkoleń i sympozjów to ponad 2000 osób rocznie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK