| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > RCSS spodziewa się zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego

RCSS spodziewa się zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego

Rządowe Centrum Studiów Strategicznych ocenia, że zwolnienie tempa wzrostu gospodarczego może utrzymać się do końca I półrocza, ale w II półroczu dzięki popytowi wewnętrznemu tempo wzrostu będzie rosnąć.

"Potwierdzają się uprzednie przewidywania odnośnie zwolnienia tempa wzrostu gospodarczego na początku bieżącego roku. Zwolnienie może utrzymać się do końca I półrocza. Podstawową przyczyną nie jest tylko tzw. efekt bazy, ale i osłabienie popytu konsumpcyjnego. Nie są w stanie zrównoważyć tego ożywiające się procesy inwestycyjne oraz w dalszym ciągu bardzo wysoki wzrost eksportu" - napisano w materiale RCSS."W następnych miesiącach, w warunkach wydatnie malejącej inflacji, wzrośnie skłonność gospodarstw domowych do dokonywania zakupów, ożywiając popyt wewnętrzny. Należy również oczekiwać coraz wyższej dynamiki inwestowania (depozyty bankowe przedsiębiorstw przekraczają 78 mld zł). W rezultacie - uwzględniając także efekt bazy - odwrócą się proporcje tempa wzrostu gospodarczego obserwowane w 2004 roku. Będzie ono w 2005 roku wyższe w drugim półroczu niż w pierwszym" - napisano.GUS podał we wtorek, że produkcja przemysłowa w marcu 2005 roku spadła o 3,7 proc. rok do roku, po wzroście o 2,3 proc. w lutym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,2 proc. Ekonomiści szacowali, że produkcja przemysłowa w marcu spadła o 0,7 proc. rdr, a przedział prognoz wynosił od spadku 3,9 proc. do wzrostu o 1,1 proc.RCSS pisze, że silny złoty nie jest przeszkodą dla szybkiego wzrostu eksportu. "W przypadku utrzymania się tej tendencji wkład eksportu netto we wzrost gospodarczy może być bliski zeru, podczas gdy w ustawie budżetowej na bieżący rok założono wkład ujemny" - napisano.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK