| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > PAIiIZ liczy na dalszy wzrost inwestycji

PAIiIZ liczy na dalszy wzrost inwestycji

Prezes Państwowej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Andrzej Zdebski liczy na to, że tendencja wzrostu napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych utrzyma się w kolejnych latach i realne jest dojście do 10 mld USD w 2006 roku.

 "Tendencja wzrostowa się utrzyma. Myślę, że również w tym roku Polska taki wzrost będzie notowała i tak powinno być przez najbliższych kilka lat" - powiedział Zdebski po konferencji prasowej we wtorek."Jest szansa, że w przyszłym roku skala inwestycji zagranicznych może sięgnąć 10 mld USD" - dodał. Zdebski powiedział, że skala wzrostu inwestycji zagranicznych będzie zależała od rozwoju koniunktury w Rosji i na Ukrainie."Rosja i Ukraina są naszymi największymi konkurentami" - powiedział szef PAIiIZ. Agencja poinformowała, że w 2004 roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne zwiększyły się o 23 proc., do 7,86 mld zł, a inwestorzy zagraniczni utworzyli blisko 15.000 nowych miejsc pracy.Wiceprezes PAIiIZ, Sebastian Mikosz, powiedział, że z informacji przekazywanych agencji przez firmy zagraniczne wynika, że w tym roku mogą one utworzyć około 13 tys. nowych miejsc pracy. Według PAIiIZ, stale wzrasta zainteresowanie zagranicznych firm inwestycjami od podstaw (tzw. greenfield), które w ubiegłym roku stanowiły 58 proc. zainwestowanego kapitału, podczas gdy rok wcześniej było to 51 proc.W ubiegłym roku najwięcej inwestycji zagranicznych przypadło na sektor produkcji (41 proc. wartości zrealizowanych inwestycji), a w ramach tego sektora najwięcej przypadło na motoryzację (9 proc. zainwestowanego kapitału ogółem), sektor chemiczny i farmaceutyczny (6,2 proc.) oraz produkcję urządzeń elektrycznych (5,7 proc.). Drugim pod względem atrakcyjności sektorem było w ubiegłym roku pośrednictwo finansowe, gdzie inwestorzy ulokowali 27 proc. kapitału.W ubiegłym roku najwięcej zainwestowały firmy z Francji (1,57 mld USD) i Stanów Zjednoczonych (1,43 mld USD). Skumulowana wartość zainwestowanego kapitału zagranicznego w Polsce wyniosła na koniec ubiegłego roku 84,48 mld USD.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK