| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zarzuty o złamanie procedur przy podziale funduszy strukturalnych

Zarzuty o złamanie procedur przy podziale funduszy strukturalnych

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego oraz Najwyższa Izba Kontroli zajmą się nieprawidłowościami przy podziale środków unijnych w Wielkopolsce. Główne zarzuty dotyczą braku przejrzystości i bezstronności politycznej przy rozdziale funduszy.

Wczoraj eurodeputowany z Wielkopolski, a zarazem przewodniczący Komisji Petycji Parlamentu Europejski Marcin Libicki, złożył do NIK wniosek o przeprowadzenie kontroli dokonanego przez zarząd województwa wielkopolskiego podziału środków z funduszy strukturalnych w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego. Interwencja jest wynikiem skargi, którą skierowali do PE tamtejsi samorządowcy, stawiając zarzut łamania procedur i prawa europejskiego. Jednym z przykładów było obejście – przyjętej przez regionalny komitet sterujący – zasady podziału środków na rozwój lokalny, zgodnie z którą każda gmina mogła otrzymać dofinansowanie na tylko jeden projekt. Skarżący uważają, że nieprzypadkowo przedstawiciele samorządów, którym pozytywnie rozpatrzono więcej niż jeden wniosek, zasiadali w dokonującym wyboru komitecie sterującym. Zdaniem M. Libickiego w Wielkopolsce wystąpiły te same nieprawidłowości, które NIK zakwestionowała po pierwszej kontroli procedur rozdziału funduszy dokonanych w woj. kujawsko-pomorskim. W ub. tygodniu Izba nakazała unieważnienie całej procedury konkursowej dotyczącej ochrony środowiska, przeprowadzonej przez tamtejszy urząd marszałkowski na kwotę 285 mln zł, m.in. z powodu nieprawidłowości w powoływaniu paneli ekspertów i ewidentnej niekompetencji oceniających projekty. Jednak, jak powiedział „GP” przewodniczący europejskiej Komisji Petycji, w przypadku Wielkopolski nie będzie potrzeby czekania na rezultaty inspekcji NIK. – Badamy sprawę niezależnie i jeżeli stwierdzimy nieprawidłowości, zwrócimy się bezpośrednio do Komisji Europejskiej o stanowisko w tej sprawie – wyjaśnia M. Libicki.

Podnoszone w skardze zarzuty nie są pierwszymi dotyczącymi podziału środków w Wielkopolsce. W grudniu na wyraźne polecenie, podpisane przez wiceministra gospodarki Marka Szczepańskiego, marszałek województwa miał jeszcze raz przyjrzeć się ocenie wniosku władz Poznania o dotację na szybką linię tramwajową.

Jak poinformowała wiceminister gospodarki i pracy Krystyna Gurbiel, do początku kwietnia resort – jako instytucja zarządzająca rozdziałem funduszy – otrzymał 321 odwołań od decyzji podjętych na poszczególnych etapach oceny wniosków. Zdaniem K. Gurbiel jest to niewielki procent w stosunku do kilku tysięcy aplikacji i świadczy o prawidłowym przebiegu podziału unijnych funduszy. Wiceminister przyznała jednocześnie, że wprowadzone przez Polskę procedury konkursowe w przyznawaniu wsparcia nie były wymagane przez Brukselę i w przyszłości będzie można rozważyć argumenty przemawiające za rezygnacją z takiego sposobu podziału środków.


Magdalena Wojtuch
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK