| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szwedzkie okulary dla śląskiej gminy

Szwedzkie okulary dla śląskiej gminy

Gmina Chybie zwolniła z podatku od nieruchomości przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy dla kobiet. Za tę inicjatywę śląscy radni zostali wyróżnieni przez pełnomocnika rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, który przyznał im „Okulary Równości”.

Odznaczenie powstało w 2001 r., w czasie gdy Unii Europejskiej przewodniczyła Szwecja. Od tej pory „Szwedzkie Okulary Równości” przyznawane są osobom dostrzegającym problemy związane z dyskryminacją płci i zaangażowanych w działalność zmierzającą do wyrównania statusu kobiet i mężczyzn.
– Dlatego właśnie należy podkreślić, że zwolnienie z podatku jest związane z tworzeniem nowych miejsc pracy. Pojawiały się bowiem głosy, że zachęceni ulgą przedsiębiorcy będą zwalniać mężczyzn, by zatrudniać panie – tak niuanse samorządowego podejścia do równouprawnienia tłumaczy Mirosław Wardas, przewodniczący rady gminy Chybie. Od razu wyjaśnia też, że obowiązująca od 1 stycznia ulga nie ma nic wspólnego z jakąś szczególnie trudną sytuacją na lokalnym rynku pracy, ale jest odpowiedzią na sugestie właścicieli działających na miejscu firm.
– Obecnie bezrobotne kobiety nie są aż tak dużym problemem dla gminy. Poziom bezrobocia jest podobny jak w całym powiecie – w granicach 12–15 proc.
Pomysł na uchwałę w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości zrodził się na spotkaniach z przedsiębiorcami, które staramy się w miarę systematycznie przeprowadzać. Uczestniczą w nich przedstawiciele rady i właściciele lokalnych firm. W gronie 15-20 osób dyskutujemy o tym, czy jako samorząd możemy pomóc czy współpracować z prowadzącymi działalność gospodarczą – tłumaczy radny. Przyznaje, że pomysł podsunął największy miejscowy pracodawca, właściciel zakładów mięsnych, który zatrudnia 200 osób, ale jak do tej pory – wyłącznie mężczyzn.
– Ulga zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2005. Przedsiębiorcy dobrze przyjęli pomysł, ale na razie nie wiadomo, czy będą z niego korzystać. Chcieliśmy ich zachęcić do inwestycji i rozbudowy firm, ale to wymaga zastanowienia, nakładów i nie wierzę, żeby wcześniej niż za pół roku pojawił się jakiś wiarygodny sygnał, że ktoś jest żywo zainteresowany i działa w tym kierunku – ocenia przewodniczący.
Samorządowcy z Chybia przyznają, że większym wyzwaniem niż walka z bezrobociem jest dla nich rozwój przedsiębiorczości. W ich ocenie sytuacja w 9-tys. gminie nie jest zła, chociaż – co typowe dla małych śląskich miejscowości – większość osób dojeżdża do pracy poza miejscem zamieszkania. W ocenie radnych mieszkańcy gminy nie odczuwają tak bardzo skutków likwidacji kopalń czy – w przypadku kobiet – likwidacji zakładów włókienniczych w pobliskim Bielsku. Powstało wiele małych firm – dwu-, trzy-, pięcioosobowych, i jakoś sobie radzą. Zwolnienia podatkowe mają zachęcić następnych – mówi przewodniczący rady.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »