| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podpis elektroniczny mało wykorzystywany

Podpis elektroniczny mało wykorzystywany

Stopień upowszechnienia podpisu elektronicznego jest niższy niż przewidywały najbardziej pesymistyczne prognozy - powiedziała Irena Herbst, wiceminister gospodarki i pracy podczas konferencji „Gospodarka elektroniczna w Polsce” zorganizowanej przez Związek Banków Polskich

Narazie e-podpis nie może być wykorzystywany w kontaktach z administracjąpaństwową, ale w połowie przyszłego roku ma powstać systeme-Deklaracje, który umożliwi rozliczanie się z fiskusem przez internet.
Gospodarkaelektroniczna to poprawa efektywności, ale w Polsce nie rozwija się takszybko, jak oczekujemy. Jeśli nie zinformatyzujemy administracji, towszystkie inne działania będą nieefektywne – powiedziała wiceministerIrena Herbst. Ministerstwo Gospodarki i Pracy zamierza do 2006 rokuwprowadzić platformę e-handel, która będzie zawierać m.in.elektroniczny katalog produktów i usług, platformę transakcyjną, wzorydokumentów elektronicznych. Dla e-handlu kluczowe znaczenie będziemiało dopuszczenie do obrotu faktur elektronicznych.
Zgodniez zapowiedziami Ministerstwa Finansów w połowie przyszłego roku przezinternet będzie można przesyłać deklaracje CIT i PIT-4, wkrótce potemzostanie uruchomione wysyłanie potwierdzeń o złożeniu deklaracji, w IIIkwartale 2006 – przyjmowanie deklaracji VAT i AKC oraz pozostałych. Podkoniec 2006 roku także deklaracji PIT, a w I kwartale 2007 deklaracjiNIP. Według informacji MGiP dostęp do internetu ma obecnie 7,5 mlnosób, a w ciągu roku ta liczba zwiększyła się o 1 mln. Pogłębiają sięjednak dysproporcje regionalne. Połowa przedsiębiorstw w Polsce posiadawłasne strony internetowe, ale ponad 70 proc. traktuje je jedynie jakoswoją wizytówkę, są o­ne po prostu nieaktywne. W ubiegłym roku 38,4proc. przedsiębiorstw zadeklarowało, że wysyła zamówienia internetem, a22,3 proc. otrzymuje je tą drogą. Ponad połowa przedsiębiorstw korzystaz bankowości elektronicznej. Na koniec ubiegłego roku funkcjonowało 2,5tys. sklepów internetowych, w których nadal dominującym sposobempłatności jest zapłata przy odbiorze. Tylko 4 proc. transakcjiopłacanych jest kartą bankową.
Monika Krześniak


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK