| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmniejsz podatek o 1 proc.

Zmniejsz podatek o 1 proc.

Podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty 1 proc. podatku przekazanego na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to 1 proc. podatku należnego za cały rok podatkowy, a niepodlegającego wpłacie do urzędu skarbowego po ostatecznym wypełnieniu zeznania. Jeśli jednak podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania, nie może skorzystać z ulgi.

Jeszcze w tym roku mamy szansę na zmniejszenie podatku dochodowego należnego za 2004 r. Wystarczy dokonać wpłaty na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to jedyna ulga, polegająca na tym, że wydatek poniesiony w 2005 r. możemy odliczyć od podatku za 2004 r. Chodzi o wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873). Pisaliśmy o tej uldze wielokrotnie, jednak niektórzy podatnicy nadal mają problem z określeniem, jaką kwotę mogą wpłacić.

Zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1 proc. podatku należnego za rok podatkowy, obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy, według obowiązującej skali podatkowej i pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przeanalizujmy to na przykładzie PIT-37. Podatek należny wykazujemy w poz. 110 tego zeznania.

Oznacza to, że możemy obliczyć 1 proc. tego podatku i o tak wyliczoną i wpłaconą na rzecz organizacji pożytku publicznego kwotę możemy pomniejszyć ten podatek. Niektórzy podatnicy uważają jednak, że mogą obliczyć 1 proc. z poz. 114 zeznania, która mówi o różnicy między podatkiem należnym a sumą zaliczek pobranych przez płatników, czyli podatku, który podatnik musi dopłacić do urzędu skarbowego. Trzeba podkreślić, że to nie jest ta kwota. Oczywiście podatnik może obliczyć 1 proc. tej kwoty z poz. 114 i wpłacić na konto organizacji, ale nie będzie to cała kwota, jaka mu w ramach tej ulgi przysługuje. Może przecież zaistnieć taka sytuacja, że pobrane zaliczki przekroczą kwotę należnego podatku, wówczas podatnik będzie miał nadpłatę. Skorzystanie z ulgi 1-proc. tę nadpłatę powiększy.

Warto przypomnieć, że z ulgi skorzystać może podatnik, który złoży zeznanie w terminie. Jeśli dokona wpłaty na omawiany cel, sporządzi zeznanie podatkowe z uwzględnieniem tej wpłaty, a następnie z jakiegoś powodu spóźni się ze złożeniem zeznania, z ulgi skorzystać już nie może. Szczególną uwagę na ten fakt muszą zwrócić ci zajęci i zapracowani podatnicy, którzy zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. Złożenie zeznania choćby z jednodniowym opóźnieniem pozbawi ich możliwości skorzystania z ulgi.

KT, Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Wójcik

Doradca techniczny firmy Altax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK