| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Środki unijne dla rybołówstwa. NIK o opóźnieniach

Środki unijne dla rybołówstwa. NIK o opóźnieniach

Opóźnienia w przygotowaniu aktów wykonawczych przez administrację rządową uniemożliwią pełne wykorzystanie unijnych funduszy strukturalnych przeznaczonych dla rybołówstwa w latach 2004-2006 i mogą spowodować ograniczenie środków UE na ten cel w latach 2007-2013.

W najnowszym raporcie Najwyższa Izba Kontroli informuje o alarmujących opóźnieniach w przygotowaniu polskiego rybołówstwa morskiego do integracji z Unią Europejską. Zbadano Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Okręgowe Inspektoraty Rybołówstwa Morskiego w Gdyni, Słupsku i Szczecinie. Instytucje te od 2002 r. wiedziały, że wykorzystanie środków wspólnotowych będzie możliwe po spełnieniu określonych wymogów i wdrożeniu stosownych procedur. Inspektorzy NIK stwierdzili, że jeszcze w połowie listopada 2004 r. nie było rozporządzeń określających wzory wniosków o pomoc finansową przyznawaną organizacjom producentów rybnych oraz wzorów umów o dofinansowanie projektów odnowy i modernizacji floty rybackiej, mimo że pomoc publiczna na ten cel była dostępna tylko do 31 grudnia 2004 r. Do 15 listopada 2004 r. nie zostały też wydane inne rozporządzenia: w sprawie potencjału połowowego floty oraz kar pieniężnych za naruszenie przepisów o rybołówstwie.

Do końca grudnia 2004 r. Polska zobowiązała się utworzyć lokalne centra sprzedaży ryb w Kołobrzegu, Darłowie, Ustce, Władysławowie i Helu. Miały to być wzorcowe placówki pod względem standardów jakościowych, higienicznych, warunków pracy i rzetelnej rejestracji obrotu towarowego. Do zakończenia kontroli (w połowie ub.r.) utworzono tylko jedną taką placówkę, przy czym nie podjęła ona działalności. W opinii NIK przyczyną opóźnień w realizacji tego programu było jego niewłaściwe przygotowanie przez MRiRW. W styczniu 2005 r. szef tego resortu poinformował NIK, że do końca 2004 r. roboty budowlane zostały zakończone w trzech centrach. Izba przestrzega, że opóźnienia legislacyjne oraz inne nieprawidłowości dotyczące m.in. kontroli połowów mogą spowodować poważne perturbacje w absorpcji środków Instrumentu Finansowego Wspierania Rybołówstwa w latach 2004-2006, co będzie miało wpływ na wysokość środków zaplanowanych dla Polski na lata 2007-2013.

Janina Kotłowska - Rudnik

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK