| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Walka z nielegalnym zatrudnieniem

Walka z nielegalnym zatrudnieniem

Związki zawodowe nie zgadzają się na propozycję rządu zamrożenia płacy minimalnej na najbliższe dwa lata i zaniechania prac nad wprowadzeniem obowiązkowego ubezpieczenia na wypadek bezrobocia.

Takie stanowisko przedstawili związkowcy na posiedzeniu Naczelnej Rady Zatrudniania, podczas którego dyskutowano o Krajowej Strategii zatrudnienia na lata 2007 – 2013. Jej członkowie podnosili m.in., że rząd nie dość mocno akcentuje problem walki z nielegalnym zatrudnieniem. Jeżeli obecnie nie można znacznie zwiększyć liczby kontrolerów, jedynym wyjściem jest, zdaniem związkowców, nałożenie na pracodawców bardzo wysokich kar za zatrudnianie na czarno, jak np. w Portugalii, gdzie pracodawca przyłapany na tym po raz trzeci płaci 50 tys. euro kary.
Dla poprawienia efektywności działań urzędów pracy należy powrócić do scentralizowanego modelu funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia, natomiast Państwowa Inspekcja Pracy, tak jak we wszystkich krajach europejskich, powinna podlegać władzy wykonawczej. Aby poprawić sytuację na rynku pracy, trzeba też jak najszybciej zsynchronizować kierunki kształcenia z potrzebami tego rynku oraz zwiększyć mobilność zawodową Polaków. Obecnie urząd zatrudnienia nie skieruje do pracy nikogo, kto nie jest zameldowany na stałe na jego terenie. Konieczne jest również zwiększenie liczby szkoleń dla bezrobotnych, z których korzysta tylko 30 proc. zarejestrowanych w urzędach pracy, a przecież prawie 70 proc. pozostających bez pracy to ludzie o bardzo niskich albo żadnych kwalifikacjach zawodowych.
Marzena Jurczewska


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK