| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KPP: Rząd lekceważy głosy organizacji pracodawców i związkowców

KPP: Rząd lekceważy głosy organizacji pracodawców i związkowców

Z inicjatywy Konfederacji Pracodawców Polskich odbyło się spotkanie partnerów społecznych, którzy na co dzień wchodzą w skład Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Prezydent KPP Andrzej Malinowski wyraził nadzieję, że będzie to pierwsze z cyklu zebrań, które będą początkiem tzw. dialogu autonomicznego. Zdaniem inicjatorów rząd zaniedbuje i lekceważy głosy organizacji pracodawców i związkowców.
Tematem obrad oprócz wzmocnienia roli dialogu autonomicznego było ustalenie kalendarza i podstawowej tematyki działań, które w konsekwencji powinny doprowadzić do poprawy funkcjonowania gospodarki i rynku pracy. Ewentualny sukces inicjatywy będzie zależał od przełamania wzajemnej nieufności, co pozwoli na opracowanie wspólnych inicjatyw.
W czasie spotkania zajmowano się m.in. ustawą o informacji i konsultacji z pracownikami. Projekty ustawy konsumującej zalecenia dyrektywy nr 14 ustalającej podstawowe warunki informacji i konsultacji z pracownikami przygotowały związki zawodowe, pracodawcy i rząd. Projekty partnerów społecznych są rozbieżne, a projekt rządowy także nie uzyskał ich aprobaty. W konsekwencji, aby uniknąć sytuacji, że projekty skrajne nie uzyskają poparcia i Sejm przyjmie projekt rządowy, organizacje związkowców i pracodawców postanowiły podjąć jeszcze jedną próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska. Związki zawodowe zastrzegły jednak, że przystąpią do rozmów, jeżeli pracodawcy zaakceptują propozycję, która zleca role konsultanta spraw pracowniczych zakładowym organizacjom związkowym w tych firmach, w których są one obecne. Dziś partnerzy społeczni mają wskazać po jednym przedstawicielu, który będzie rozmawiał na temat ustawy o konsultacji.
Dyskutowano także o tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Jednak każdy z uczestników inaczej rozumiał to hasło. W związku z tym zaproponowano, aby na wybranych kilku przedsiębiorstwach spróbować stworzyć odpowiedni model firmy realizującej tę ideę w praktyce.
Tomasz Zalewski


Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »