| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > KPP: Rząd lekceważy głosy organizacji pracodawców i związkowców

KPP: Rząd lekceważy głosy organizacji pracodawców i związkowców

Z inicjatywy Konfederacji Pracodawców Polskich odbyło się spotkanie partnerów społecznych, którzy na co dzień wchodzą w skład Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.

Prezydent KPP Andrzej Malinowski wyraził nadzieję, że będzie to pierwsze z cyklu zebrań, które będą początkiem tzw. dialogu autonomicznego. Zdaniem inicjatorów rząd zaniedbuje i lekceważy głosy organizacji pracodawców i związkowców.
Tematem obrad oprócz wzmocnienia roli dialogu autonomicznego było ustalenie kalendarza i podstawowej tematyki działań, które w konsekwencji powinny doprowadzić do poprawy funkcjonowania gospodarki i rynku pracy. Ewentualny sukces inicjatywy będzie zależał od przełamania wzajemnej nieufności, co pozwoli na opracowanie wspólnych inicjatyw.
W czasie spotkania zajmowano się m.in. ustawą o informacji i konsultacji z pracownikami. Projekty ustawy konsumującej zalecenia dyrektywy nr 14 ustalającej podstawowe warunki informacji i konsultacji z pracownikami przygotowały związki zawodowe, pracodawcy i rząd. Projekty partnerów społecznych są rozbieżne, a projekt rządowy także nie uzyskał ich aprobaty. W konsekwencji, aby uniknąć sytuacji, że projekty skrajne nie uzyskają poparcia i Sejm przyjmie projekt rządowy, organizacje związkowców i pracodawców postanowiły podjąć jeszcze jedną próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska. Związki zawodowe zastrzegły jednak, że przystąpią do rozmów, jeżeli pracodawcy zaakceptują propozycję, która zleca role konsultanta spraw pracowniczych zakładowym organizacjom związkowym w tych firmach, w których są one obecne. Dziś partnerzy społeczni mają wskazać po jednym przedstawicielu, który będzie rozmawiał na temat ustawy o konsultacji.
Dyskutowano także o tzw. społecznej odpowiedzialności biznesu. Jednak każdy z uczestników inaczej rozumiał to hasło. W związku z tym zaproponowano, aby na wybranych kilku przedsiębiorstwach spróbować stworzyć odpowiedni model firmy realizującej tę ideę w praktyce.
Tomasz Zalewski


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wójtowicz

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK