REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa dla firm z branży nowoczesnych usług

REKLAMA

Od dziś pierwsza firma z branży tzw. nowoczesnych usług będzie mogła korzystać z ulgi podatkowej.
To może być przełom w słabnącym przyciąganiu do Polski zagranicznych inwestycji. I szansa na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy rocznie.
W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej staje do przetargu Business Solutions Polska, część międzynarodowej grupy Business Solution. Jeśli uzyska akceptację władz KSSE, jeszcze dziś otrzyma pozwolenie na działalność w zakresie przetwarzania danych dla firm z Europy Zachodniej i zostanie zwolniona z podatku dochodowego.
Takimi zwolnieniami zainteresowanych jest kilkadziesiąt zagranicznych firm świadczących usługi z dziedziny m.in. księgowości, zarządzania zasobami ludzkimi, obsługi klienta, zaplecza transakcji bankowych, informacji lub prac badawczo-rozwojowych. Do tej pory nie inwestowały, gdyż czekały na zachęty ekonomiczne. Teraz je mają, bo w lutym rząd wydał rozporządzenia dotyczące specjalnych stref ekonomicznych (SSE), pozwalające na objęcie tego rodzaju działalności pomocą publiczną, taką jak w przypadku działających w strefach firm produkcyjnych. Najwięksi inwestorzy nawet nie będą musieli dopasowywać się do SSE. – To strefy będą przesuwane do miejsca ich działalności – tłumaczy Sebastian Mikosz z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
Rozwój sektora nowoczesnych usług – Business Process Offshoring (BPO) jest bardzo dynamiczny, ponieważ zachodnie koncerny przenoszą działalność usługową do państw, gdzie koszty pracy są niskie, ale jej jakość wysoka. Polska z dostępnością wykwalifikowanej i wykształconej siły roboczej, rozbudowaną infrastrukturą telekomunikacyjną i jednym z najwyższych w regionie wzrostów gospodarczych jest dla takich inwestorów wyjątkowo atrakcyjna. Firma doradcza McKinsey & Company we współpracy z Polską Radą Biznesu już półtora roku temu przygotowała raport, w którym oszacowała potencjalną wielkość inwestycji usługowych na 15 mld euro. Przyniosłyby pół miliona nowych miejsc pracy w ciągu 5 lat. Problem w tym, czy z ekonomicznymi zachętami nie jesteśmy spóźnieni. Węgry i Czechy zaoferowały dogodne warunki dla BPO znacznie wcześniej, teraz przymierza się do nich Rumunia.
– Może się okazać, że najlepszy moment, by stać się liderem tego rynku w Europie, został niestety przegapiony – twierdzi Jarosław Kempczyński z warszawskiego biura McKinsey & Company.
Adam Woźniak


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA