| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ulga podatkowa dla firm z branży nowoczesnych usług

Ulga podatkowa dla firm z branży nowoczesnych usług

Od dziś pierwsza firma z branży tzw. nowoczesnych usług będzie mogła korzystać z ulgi podatkowej.

To może być przełom w słabnącym przyciąganiu do Polski zagranicznych inwestycji. I szansa na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy rocznie.
W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej staje do przetargu Business Solutions Polska, część międzynarodowej grupy Business Solution. Jeśli uzyska akceptację władz KSSE, jeszcze dziś otrzyma pozwolenie na działalność w zakresie przetwarzania danych dla firm z Europy Zachodniej i zostanie zwolniona z podatku dochodowego.
Takimi zwolnieniami zainteresowanych jest kilkadziesiąt zagranicznych firm świadczących usługi z dziedziny m.in. księgowości, zarządzania zasobami ludzkimi, obsługi klienta, zaplecza transakcji bankowych, informacji lub prac badawczo-rozwojowych. Do tej pory nie inwestowały, gdyż czekały na zachęty ekonomiczne. Teraz je mają, bo w lutym rząd wydał rozporządzenia dotyczące specjalnych stref ekonomicznych (SSE), pozwalające na objęcie tego rodzaju działalności pomocą publiczną, taką jak w przypadku działających w strefach firm produkcyjnych. Najwięksi inwestorzy nawet nie będą musieli dopasowywać się do SSE. – To strefy będą przesuwane do miejsca ich działalności – tłumaczy Sebastian Mikosz z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
Rozwój sektora nowoczesnych usług – Business Process Offshoring (BPO) jest bardzo dynamiczny, ponieważ zachodnie koncerny przenoszą działalność usługową do państw, gdzie koszty pracy są niskie, ale jej jakość wysoka. Polska z dostępnością wykwalifikowanej i wykształconej siły roboczej, rozbudowaną infrastrukturą telekomunikacyjną i jednym z najwyższych w regionie wzrostów gospodarczych jest dla takich inwestorów wyjątkowo atrakcyjna. Firma doradcza McKinsey & Company we współpracy z Polską Radą Biznesu już półtora roku temu przygotowała raport, w którym oszacowała potencjalną wielkość inwestycji usługowych na 15 mld euro. Przyniosłyby pół miliona nowych miejsc pracy w ciągu 5 lat. Problem w tym, czy z ekonomicznymi zachętami nie jesteśmy spóźnieni. Węgry i Czechy zaoferowały dogodne warunki dla BPO znacznie wcześniej, teraz przymierza się do nich Rumunia.
– Może się okazać, że najlepszy moment, by stać się liderem tego rynku w Europie, został niestety przegapiony – twierdzi Jarosław Kempczyński z warszawskiego biura McKinsey & Company.
Adam Woźniak


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Beata Tarnowska - Kupny

Coach biznesu, mentor, doradca, z ponad 20-letnim doświadczeniem w biznesie, ekspert w zarządzaniu łańcuchem dostaw, logistyką, zakupami w branżach: FMCG, dobra luksusowe, produkcja, wysoko zaawansowane technologie, telekomunikacja. Realizowała duże projekty w firmach krajowych oraz globalnych, tworzyła i wdrażała strategie biznesowe oraz wielofunkcyjne procesy, prowadziła negocjacje z firmami globalnymi. Posiada praktyczną wiedzę budowania i rozwoju biznesu, realizacji projektów biznesowych, budowania i zarządzania zespołami. Jest partnerem w firmie konsultingowej Lynton Polska oraz Coaching Partnerzy. Współpracuje z Polish Women Network organizacją wspierającą kobiety w rozwoju zawodowym i osobistym. Od ponad 20 lat jest praktykiem coachingu menedżerskiego budującego zaangażowanie pracowników. Od kilku lat pracuje z biznesem jako coach i mentor. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Menedżerów Logistyki i Zakupów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK