| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ulga podatkowa dla firm z branży nowoczesnych usług

Ulga podatkowa dla firm z branży nowoczesnych usług

Od dziś pierwsza firma z branży tzw. nowoczesnych usług będzie mogła korzystać z ulgi podatkowej.

To może być przełom w słabnącym przyciąganiu do Polski zagranicznych inwestycji. I szansa na kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy rocznie.
W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej staje do przetargu Business Solutions Polska, część międzynarodowej grupy Business Solution. Jeśli uzyska akceptację władz KSSE, jeszcze dziś otrzyma pozwolenie na działalność w zakresie przetwarzania danych dla firm z Europy Zachodniej i zostanie zwolniona z podatku dochodowego.
Takimi zwolnieniami zainteresowanych jest kilkadziesiąt zagranicznych firm świadczących usługi z dziedziny m.in. księgowości, zarządzania zasobami ludzkimi, obsługi klienta, zaplecza transakcji bankowych, informacji lub prac badawczo-rozwojowych. Do tej pory nie inwestowały, gdyż czekały na zachęty ekonomiczne. Teraz je mają, bo w lutym rząd wydał rozporządzenia dotyczące specjalnych stref ekonomicznych (SSE), pozwalające na objęcie tego rodzaju działalności pomocą publiczną, taką jak w przypadku działających w strefach firm produkcyjnych. Najwięksi inwestorzy nawet nie będą musieli dopasowywać się do SSE. – To strefy będą przesuwane do miejsca ich działalności – tłumaczy Sebastian Mikosz z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ).
Rozwój sektora nowoczesnych usług – Business Process Offshoring (BPO) jest bardzo dynamiczny, ponieważ zachodnie koncerny przenoszą działalność usługową do państw, gdzie koszty pracy są niskie, ale jej jakość wysoka. Polska z dostępnością wykwalifikowanej i wykształconej siły roboczej, rozbudowaną infrastrukturą telekomunikacyjną i jednym z najwyższych w regionie wzrostów gospodarczych jest dla takich inwestorów wyjątkowo atrakcyjna. Firma doradcza McKinsey & Company we współpracy z Polską Radą Biznesu już półtora roku temu przygotowała raport, w którym oszacowała potencjalną wielkość inwestycji usługowych na 15 mld euro. Przyniosłyby pół miliona nowych miejsc pracy w ciągu 5 lat. Problem w tym, czy z ekonomicznymi zachętami nie jesteśmy spóźnieni. Węgry i Czechy zaoferowały dogodne warunki dla BPO znacznie wcześniej, teraz przymierza się do nich Rumunia.
– Może się okazać, że najlepszy moment, by stać się liderem tego rynku w Europie, został niestety przegapiony – twierdzi Jarosław Kempczyński z warszawskiego biura McKinsey & Company.
Adam Woźniak


reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »