| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dzisiaj decyzja RPP

Dzisiaj decyzja RPP

Rynek finansowy wstrzymał oddech przed dzisiejszą decyzją Rady Polityki Pieniężnej. Jeśli będzie zgodna z oczekiwaniami, nie powinna wpłynąć na ceny obligacji i kurs złotego. Istotny będzie również komentarz po posiedzeniu.

Wczoraj bank centralny Węgier obniżył stopy o 50 pkt. bazowych, a u nas większość ekonomistów oczekuje, że RPP zdecyduje się na redukcję w takiej samej skali. Obniżki stóp procentowych spodziewa się również premier Marek Belka. Decyzja będzie kluczowa dla koniunktury na rynku długu.
Większe cięcie stóp może spowodować zwyżkę cen obligacji, natomiast obniżka stóp o 25 pkt bazowych może wywołać dalszą wyprzedaż, ponieważ rynek zdyskontował redukcję o 50 pkt.
Analitycy Banku Handlowego twierdzą nawet, że jedynym wsparciem dla rynku byłaby obniżka stóp co najmniej o 75 pkt bazowych, mniejsza może nie wystarczyć do utrzymania dotychczasowych cen. Wczoraj rentowności obligacji nieco wzrosły. Na otwarciu notowań osłabił się złoty i to przełożyło się również na rynek długu – tłumaczy Tomasz Zdyb, dealer Banku Pekao S.A.
Rano złoty stracił na wartości około 1 proc. w stosunku do notowań piątkowych, a osłabił się także w poniedziałek podczas nieobecności krajowych graczy. Za euro płacono 4,17 zł, a za dolara 3,2280 zł. Po porannych spadkach w południe rynek walutowy ustabilizował się i około godz. 16 euro było wyceniane na 4,1360, a dolar na 3,2044 zł.
Zdaniem analityków walutowych, jeśli Rada zgodnie z oczekiwaniami obniży stopy o 50 pkt, nie powinno być większej reakcji, natomiast mniejsza redukcja, w skali 25 pkt bazowych może wywołać wzmocnienie naszej waluty.
Tomasz Zdyb podkreśla, że bardzo ważny będzie komentarz po posiedzeniu i to, czy rada da wyraźny sygnał do dalszych obniżek. Analitycy Banku BNP Paribas spodziewają się, że RPP będzie się spieszyć z redukcją stóp i dziś obetnie je o 50 pkt, a o kolejne 50 pkt już w kwietniu. Oceniają, że trwające od kilku tygodni osłabienie złotego jest zbyt płytkie, by powstrzymać obniżki stóp.
Analitycy BNP Paribas prognozują, że na koniec roku euro będzie kosztowało 4,35 zł, a za dolara będzie trzeba zapłacić 3,04 zł.
Przypomnijmy, że na ostatnim posiedzeniu w lutym Rada zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej z restrykcyjnego na łagodne, co zostało zinterpretowane jako wstęp do obniżek stóp.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Krześniak


Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Duraj

doktor hab. nauk prawnych, ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK